
Hoci medzi týmito tromi programami existuje mnoho rozdielov, sú tu aj podobnosti. Pozrime sa na ne bližšie.
Účel a oprávnenosť
ESTA sa vyžaduje od cestujúcich, ktorí do Spojených štátov cestujú bez víz. Keď sa budúci rok zavedie systém ETIAS, bude sa vyžadovať od cestujúcich, ktorí cestujú do krajín schengenského priestoru bez víz, a od návštevníkov Kanady, ktorí cestujú do tejto krajiny bez víz, sa bude vyžadovať systém ETA. Cieľom týchto systémov je zjednodušiť protokoly o kontrole dokladov a posilniť hraničnú kontrolu predbežným preverovaním cestujúcich z hľadiska potenciálnych hrozieb.
Obdobie platnosti a záznamy
ESTA je platná 2 roky, ETIAS 3 roky a ETA do Kanady 5 rokov, pričom všetky sú viazané na dátum skončenia platnosti cestovného pasu. ESTA a ETIAS umožňujú viacnásobné vstupy, zatiaľ čo Kanada ETA umožňuje viacnásobné vstupy až na 90 dní na jednu návštevu.
Proces podávania žiadostí
Žiadosť o vydanie cestovného dokladu vo všetkých troch systémoch sa podáva online a je elektronicky prepojená s cestovným pasom cestujúceho. Očakáva sa, že požiadavky na systém ETIAS budú podobné ako na systém ESTA a budú vyžadovať, aby žiadateľ poskytol osobné údaje, údaje z pasu, kontaktné údaje a údaje o cestovnom pláne.
Bezpečnostné opatrenia
Hlavným cieľom systémov ESTA a ETIAS je vylúčiť potenciálne riziká. Držba platného povolenia ESTA alebo ETIAS nezaručuje vstup – pracovníci pohraničnej stráže majú právo odmietnuť vstup, ak majú podozrenie, že osoba predstavuje bezpečnostné, teroristické, kriminálne alebo zdravotné riziko.
Prahové hodnoty akceptovateľnosti
Prahové hodnoty pre prijatie sa v systémoch ESTA a ETIAS líšia. Americké orgány sú prísne, najmä pokiaľ ide o záznamy v registri trestov a predchádzajúce návštevy konfliktných oblastí, zatiaľ čo systém ETIAS môže byť miernejší v prípade menších priestupkov. Zdravotné alebo duševné problémy môžu mať tiež rozdielny vplyv na rozhodnutia o vstupe do oboch systémov.
Na záver možno konštatovať, že hoci majú ESTA, ETIAS a kanadský systém ETA podobné postupy podávania online žiadostí a cieľ zvýšiť bezpečnosť, líšia sa z hľadiska platnosti, požiadaviek na vstup a prahových hodnôt akceptácie, čo odráža jedinečné potreby a predpisy Spojených štátov, Európskej únie a Kanady.
Aké sú časy spracovania týchto troch programov?
ESTA – Väčšina žiadateľov dostane povolenie ESTA takmer okamžite, zvyčajne do niekoľkých minút. V niektorých prípadoch však môže spracovanie trvať niekoľko dní, ak je potrebná dodatočná dokumentácia.
EÚ ETIAS – Proces podávania žiadostí ETIAS je navrhnutý tak, aby bol rýchly a efektívny. Väčšina žiadostí ETIAS bude spracovaná takmer okamžite po ich podaní. V prípadoch, keď môže byť potrebné manuálne preskúmanie, ale rozhodnutie bude prijaté do 2 týždňov.
Kanada ETA – Vybavenie žiadosti o ETA v Kanade je zvyčajne rýchle a väčšina žiadateľov dostane rozhodnutie v priebehu niekoľkých minút. V niektorých prípadoch to však môže trvať niekoľko dní alebo aj dlhšie, ak sa počas procesu posudzovania vyžaduje dodatočná dokumentácia.
Ako môžem skontrolovať stav svojej žiadosti o povolenie ESTA, EÚ ETIAS alebo Kanada ETA?
Ak chcete skontrolovať stav svojej žiadosti o niektorý z týchto programov, postupujte podľa nasledujúcich krokov:
ESTA – Webová stránka Colnej a pohraničnej ochrany USA poskytuje žiadateľom nástroj na kontrolu stavu ESTA, pomocou ktorého si môžu overiť stav svojej žiadosti.
EÚ ETIAS – oficiálna webová stránka ETIAS ponúkne nástroj na kontrolu stavu po spustení systému v roku 2025. Žiadatelia si vtedy budú môcť skontrolovať stav svojej žiadosti o ETIAS online.
Kanadský ETA – Žiadatelia o kanadský ETA môžu použiť nástroj eTA na kontrolu stavu, ktorý poskytuje kanadská vláda. Vláda tiež zasiela aktualizácie e-mailom na e-mailovú adresu uvedenú vo formulári žiadosti eTA vrátane potvrdenia o prijatí, aktualizácií, ak sú potrebné dodatočné informácie, a potvrdenia konečného rozhodnutia.
Aké sú najčastejšie dôvody zamietnutia žiadosti o ESTA, ETIAS alebo ETA?
Neúplné, nedostatočné alebo nekonzistentné informácie
Žiadosť môže byť zamietnutá, ak žiadateľ neposkytne všetky požadované informácie presne alebo ak sa vyskytnú nezrovnalosti medzi poskytnutými informáciami a údajmi v pase. To zahŕňa preklepy alebo drobné rozdiely v údajoch.
Podozrivá aplikácia
Zamietnutie je pravdepodobné aj vtedy, ak majú orgány podozrenie, že informácie uvedené vo formulári žiadosti sú nepresné, nepravdivé alebo úmyselne zavádzajúce. Všetky podporné dokumenty predložené spolu so žiadosťou musia byť tiež pravé a presné.
Neplatný cestovný pas
Žiadosti budú automaticky zamietnuté, ak je cestovný pas alebo iný cestovný doklad neplatný alebo jeho platnosť vypršala. Týka sa to aj pasov, ktoré sú neplatné v systémoch, ako je Schengenský informačný systém (SIS).
Existujúci zápis v SIS
Osoby, ktorým bol v minulosti zamietnutý vstup do niektorej z európskych alebo schengenských krajín, prekročili povolenú dĺžku pobytu alebo v minulosti porušili vízové predpisy, môžu byť odmietnuté na základe informácií uložených v databázach, ako je napríklad Schengenský informačný systém.
Trestná minulosť
Žiadatelia s kriminálnou minulosťou alebo žiadatelia, ktorí sú považovaní za hrozbu pre bezpečnosť a blaho cieľovej krajiny, môžu byť zamietnutí. To zahŕňa aj používanie falošných alebo zavádzajúcich dokumentov alebo informácií.
Zdravotné riziko
Niektoré zdravotné ťažkosti, najmä infekčné alebo prenosné choroby, môžu viesť k zamietnutiu žiadosti. Osobitné zdravotné kritériá môžu jednotlivcom znemožniť získať povolenie.
Čo môžem robiť, ak je moja žiadosť o niektorý z troch programov zamietnutá?
Tu sú uvedené všeobecné kroky, ktoré môžete podniknúť, ak by vaša žiadosť o povolenie ESTA, EÚ ETIAS alebo Kanada ETA bola zamietnutá:
Odmietnutie povolenia ESTA
Ak bude vaša žiadosť ESTA zamietnutá, budete musieť požiadať o neimigračné vízum na veľvyslanectve alebo konzuláte USA. Dôvody zamietnutia sú zvyčajne uvedené v oznámení o zamietnutí a možno budete musieť tieto problémy vyriešiť pred podaním žiadosti o vízum.
Odmietnutie systému ETIAS EÚ
V prípade zamietnutia žiadosti v systéme ETIAS EÚ dostanete oznámenie s vysvetlením dôvodu zamietnutia. Môžete mať možnosť odvolať sa proti rozhodnutiu alebo opraviť chyby vo svojej žiadosti. Ak je zamietnutie spôsobené nespôsobilosťou, možno budete musieť požiadať o schengenské vízum prostredníctvom príslušného veľvyslanectva alebo konzulátu.
Kanada Odmietnutie ETA
Ak bude vaša žiadosť o ETA v Kanade zamietnutá, v oznámení budú uvedené dôvody zamietnutia. V závislosti od okolností môžete mať možnosť vyriešiť všetky problémy alebo nezrovnalosti a podať novú žiadosť. V prípade potreby môžete požiadať o návštevnícke vízum prostredníctvom príslušného kanadského vízového úradu alebo konzulátu.
Kedy bude oficiálne zavedený systém ETIAS EÚ?
V súčasnosti sa očakáva, že systém ETIAS (Európsky systém pre cestovné informácie a povolenia) bude oficiálne zavedený začiatkom roka 2026. Dátum spustenia bol niekoľkokrát posunutý, pričom v predchádzajúcich plánoch sa plánovalo jeho zavedenie v rokoch 2020, 2022, 2023, 2024 a 2025. Európska únia však teraz zjavne stanovila pevný cieľ, ktorým je rok 2026, keď má byť systém ETIAS uvedený do prevádzky.
Systém ETIAS bude vyžadovať, aby cestujúci, ktorí sú oslobodení od vízovej povinnosti, vrátane cestujúcich z krajín ako Spojené štáty, Kanada, Austrália a Spojené kráľovstvo, získali pred návštevou schengenského priestoru schválené elektronické cestovné povolenie. Zavádza sa s cieľom posilniť bezpečnosť hraníc prostredníctvom predbežnej kontroly návštevníkov z hľadiska potenciálnych bezpečnostných, nelegálnych migračných alebo zdravotných rizík.
Po spustení systému ETIAS bude platiť 3 roky alebo do skončenia platnosti cestovného pasu, podľa toho, čo nastane skôr.
Proces podávania žiadostí bude prebiehať plne online, pričom sa očakáva, že väčšina rozhodnutí bude vydaná v priebehu niekoľkých minút, hoci v niektorých prípadoch môžu byť potrebné dodatočné kontroly alebo dokumentácia, čo môže trvať až 30 dní alebo za výnimočných okolností aj dlhšie.
Ako ovplyvní systém ETIAS EÚ cestovanie do Európy?
Zavedenie systému ETIAS bude mať významný vplyv na mnohých ľudí, ktorí chcú cestovať do Európskej únie. Zoznam zahŕňa:
Oprávnenosť a žiadosť
– Systém ETIAS sa bude vyžadovať od občanov krajín, ktoré v súčasnosti využívajú bezvízový styk s EÚ, vrátane Spojených štátov, Kanady, Austrálie a Spojeného kráľovstva.
– Cestujúci bez ohľadu na vek budú môcť pred cestou do Európy požiadať o systém ETIAS online.
– V procese podávania žiadosti sa vyžadujú osobné údaje, informácie o cestovnom pase, cestovné údaje a otázky týkajúce sa pozadia. Poplatok je 7 EUR, pričom osoby mladšie ako 18 rokov a staršie ako 70 rokov sú od poplatku oslobodené.
Spracovanie a platnosť
Väčšina žiadostí ETIAS sa spracuje v priebehu niekoľkých minút, ale v prípade potreby dodatočných kontrol môže spracovanie niektorých žiadostí trvať až 4 týždne.
Úspešne vydaný systém ETIAS je platný 3 roky alebo do skončenia platnosti pasu, podľa toho, čo nastane skôr.
Vplyv na cestovanie
Cestujúci musia mať platný preukaz ETIAS počas celého pobytu v Európe, najviac však 90 dní.
Systém ETIAS nezaručuje vstup – hraniční úradníci môžu stále odmietnuť vstup, ak je cestujúci považovaný za bezpečnostné riziko alebo nespĺňa podmienky vstupu.
Cestujúcim bez platného preukazu ETIAS môže byť odmietnutý nástup na palubu alebo vstup do Európy.
Aké sú dôsledky príchodu systému ETIAS pre európsky cestovný ruch?
Letecké spoločnosti a cestovné kancelárie budú musieť skontrolovať platný systém ETIAS predtým, ako cestujúcim umožnia nastúpiť na lety do Európy.
Odvetvie cestovného ruchu sa na systém ETIAS pozerá s opatrným optimizmom a uvedomuje si jeho potenciál zlepšiť bezpečnosť a zefektívniť procesy. Niektorí sa však obávajú počiatočných problémov pri implementácii.
Spodná hranica
Hoci sa môže zdať, že podávanie žiadostí o povolenie ESTA, ETA pre Kanadu alebo od budúceho roka o povolenie ETIAS pre EÚ je zbytočná byrokracia, tieto programy sú v skutočnosti určené na to, aby väčšine cestujúcich uľahčili a zvýšili bezpečnosť pri návšteve Spojených štátov, Kanady a čoskoro aj Európy. Procesy podávania žiadostí a náklady s tým spojené sa vo všeobecnosti oplatia, ak zvážime mnohé výhody.