
Vnútorná bezpečnosť, známa aj ako Ministerstvo vnútornej bezpečnosti Spojených štátov (DHS), je federálne výkonné ministerstvo USA, ktoré je zodpovedné za verejnú bezpečnosť. Bolo zriadené v roku 2002 s cieľom zlúčiť rôzne federálne ministerstvá a agentúry do jednotného subjektu zameraného na zabezpečenie krajiny proti rôznym hrozbám.
Medzi úlohy DHS patrí boj proti terorizmu, bezpečnosť hraníc, imigrácia a colné orgány, kybernetická bezpečnosť a prevencia a riadenie katastrof. S viac ako 240 000 zamestnancami zohráva táto organizácia veľmi dôležitú úlohu pri ochrane Spojených štátov pred rizikami.
Aké rôzne agentúry spadajú pod ministerstvo vnútornej bezpečnosti?
Na plnenie svojho poslania, ktorým je ochrana národa, DHS zahŕňa celý rad ďalších agentúr. V nasledujúcom zozname sú uvedené niektoré z najdôležitejších agentúr a zložiek, ktoré patria pod DHS:
– U.S. Customs and Border Protection (CBP)
– Federal Emergency Management Agency (FEMA)
– Transportation Security Administration (TSA)
– DHS Science and Technology Directorate
– Domestic Nuclear Detection Office
– DHS National Protection and Programs Directorate
– U.Občiansky a imigračný úrad USA (USCIS)
– Pobrežná stráž USA (USCG)
– Federálne výcvikové centrum pre presadzovanie práva (FLETC)
– Imigračný a colný úrad (ICE)
– Tajná služba USA (USSS)
Všetky tieto agentúry a zložky spolupracujú pod záštitou DHS pri riešení rôznych bezpečnostných výziev vrátane terorizmu, prírodných katastrof, ako aj nehôd spôsobených človekom.
S ktorými z týchto agentúr sa zahraniční návštevníci USA dostanú do kontaktu najčastejšie?
Turisti a iní zahraniční návštevníci Spojených štátov sa pri vstupe do krajiny s najväčšou pravdepodobnosťou dostanú do kontaktu s úradom pre colnú správu a ochranu hraníc USA(CBP). CBP zohráva hlavnú úlohu pri vybavovaní zahraničných návštevníkov, zabezpečovaní dodržiavania vstupných požiadaviek, vykonávaní kontrol a uľahčovaní hladkého vstupu cestujúcich do krajiny.
Čo je to program odškodnenia cestujúcich a ako ho môžu zahraniční návštevníci využiť?
Program pre nápravu cestujúcich (inak známy ako DHS TRIP) je iniciatíva ministerstva vnútornej bezpečnosti, ktorá bola špeciálne navrhnutá na pomoc tým, ktorí sa stretli s problémami počas cestovných kontrol na dopravných uzloch, ako sú letiská a americké hranice.
Zahraniční návštevníci môžu prostredníctvom služby DHS TRIP požiadať o pomoc pri rôznych problémoch, ako je napríklad odmietnutie alebo oneskorený nástup do lietadla, problémy v prístavoch pri vstupe alebo neustále posielanie na dodatočné kontroly.
Ak chcú cestujúci využiť službu DHS TRIP, musia požiadať o audit svojho prípadu vyplnením a odoslaním formulára žiadosti o nápravu, ktorý je k dispozícii na webovej stránke DHS. Tento program slúži ako jednotné kontaktné miesto pre osoby, ktoré chcú riešiť problémy súvisiace s kontrolou pri cestovaní, a jeho cieľom je poskytnúť zjednodušený proces riešenia takýchto problémov.
Aké sú výhody využívania programu DHS TRIP (Traveler Redress Inquiry Program) pre zahraničných návštevníkov Spojených štátov?
Riešenie cestovných problémov
DHS TRIP poskytuje jednotlivcom platformu na hľadanie nápravy a riešenia rôznych problémov súvisiacich s cestovaním, ako je napríklad odmietnutie alebo oneskorený nástup na palubu, problémy so vstupom do prístavu alebo zdanlivo nekonečné odporúčania na dodatočné kontroly.
Pomoc pri problémoch so skríningom
Zahraniční cestujúci môžu využiť službu DHS TRIP na riešenie problémov pri detekčnej kontrole na dopravných uzloch, ako sú americké hranice a letiská, aby sa im dostalo spravodlivého zaobchádzania a aby sa im pomohlo vyriešiť akékoľvek problémy, s ktorými sa stretnú počas detekčnej kontroly.
Zvýšená ochrana súkromia
DHS TRIP je systém citlivý na ochranu osobných údajov, ktorý zhromažďuje osobné identifikačné údaje (PII) od verejnosti. V rámci programu sa vykonáva aj PIA alebo posúdenie vplyvu na ochranu súkromia s cieľom chrániť práva týchto osôb na ochranu súkromia a zároveň pomáha riešiť ich obavy týkajúce sa cestovania.
Viacjazyčná podpora
Od októbra 2023 spustil DHS TRIP nový viacjazyčný podporný nástroj, počnúc španielčinou, aby sa zlepšila dostupnosť pre cestujúcich z neanglicky hovoriacich krajín. Konečným cieľom tejto iniciatívy je poskytovať zdroje a pomoc v rôznych jazykoch, aby sa týmto návštevníkom zabezpečili inkluzívnejšie skúsenosti.
Využitím služby DHS TRIP môžu zahraniční návštevníci získať pomoc pri riešení problémov pri cestovaní, požiadať o nápravu v prípade problémov pri kontrole a zároveň využívať vynikajúcu ochranu súkromia a viacjazyčnú podporu, ktorá im pomôže rýchlo a účinne riešiť ich problémy.
Môžem využiť program DHS TRIP bez ohľadu na to, či do USA vstupujem s vízami alebo s povolením ESTA?
V tejto súvislosti máme dobrú správu: zahraniční návštevníci Spojených štátov môžu skutočne využívať program DHS TRIP bez ohľadu na to, či do krajiny vstupujú s vízami alebo s elektronickým systémom ESTA (Electronic System for Travel Authorization). To znamená, že program DHS TRIP je k dispozícii na pomoc všetkým cestujúcim, ktorí sa stretnú s problémami počas cestovnej kontroly.
S akými ďalšími oddeleniami DHS okrem DHS TRIP sa budú musieť zahraniční cestujúci počas návštevy USA stretnúť?
Okrem možného kontaktu s programom DHS TRIP budú musieť zahraniční cestovatelia, ktorí navštívia Spojené štáty, počas svojej návštevy s najväčšou pravdepodobnosťou rokovať aj s viacerými ďalšími oddeleniami ministerstva vnútornej bezpečnosti (DHS). Niektoré z nich by mohli zahŕňať napr:
Colná a hraničná ochrana USA (CBP)
Zahraniční návštevníci budú musieť pri príchode do Spojených štátov komunikovať s príslušníkmi CBP v prístavoch. Je to preto, že CBP (Colná a hraničná kontrola) je zodpovedná za vykonávanie kontrol, vybavovanie vstupov a za zabezpečenie dodržiavania imigračných zákonov USA.
Úrad pre bezpečnosť dopravy (TSA)
Zahraniční návštevníci sa na letiskách stretávajú s agentmi TSA pri bezpečnostných kontrolách pred nástupom do lietadla v rámci Spojených štátov. Títo agenti zohrávajú dôležitú úlohu pri zabezpečovaní bezpečnostnej ochrany letectva a bezpečnosti cestujúcich v USA.
Imigračný a colný úrad USA (ICE)
Úlohou ICE je presadzovať imigračné zákony v Spojených štátoch a počas pobytu zahraničného cestujúceho v krajine sa môže zapojiť do záležitostí súvisiacich s imigráciou.
Úrad pre občianstvo a prisťahovalectvo USA (USCIS)
USCIS poskytuje rôzne služby súvisiace s prisťahovalectvom, napríklad vybavuje žiadosti o víza, pracovné povolenia a zelené karty, s ktorými môžu zahraniční návštevníci počas svojho pobytu niekedy prísť do styku – v závislosti od účelu ich návštevy.
Tieto oddelenia DHS zohrávajú dôležitú úlohu aj pri zabezpečovaní národnej bezpečnosti, ochrane hraníc, presadzovaní imigračného práva a bezpečnosti dopravy – všetky tieto oblasti sa týkajú zahraničných návštevníkov USA.
Čo je to program US-Visit a ako môže ovplyvniť zahraničných cestujúcich?
Program US-VISIT, ktorý tiež riadi Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA (DHS), je komplexná iniciatíva zameraná na zvýšenie bezpečnosti občanov a návštevníkov USA a zároveň na uľahčenie legálneho cestovania. US-VISIT sa vzťahuje na zahraničných návštevníkov, ktorí sa uchádzajú o vstup na základe neprisťahovaleckých víz, a zahŕňa postupy na sledovanie vstupu a výstupu, biometrickú registráciu a overovanie totožnosti.
Program bol vytvorený s cieľom zhromažďovať, uchovávať a zdieľať informácie o určitých cudzincoch, ktorí vstupujú do Spojených štátov a opúšťajú ich, identifikovať prekročenie doby pobytu alebo porušenie podmienok návštevy, odhaľovať falošné cestovné doklady a uľahčovať výmenu informácií v rámci komunity pre imigráciu a riadenie hraníc.
Postupy US-VISIT sa v súčasnosti vzťahujú na všetkých návštevníkov, ktorí majú neimigračné víza, s obmedzenými výnimkami, a boli rozšírené aj na návštevníkov, ktorí cestujú v rámci programu bezvízového styku. To znamená, že ak navštívite USA s povolením ESTA, program US-VISIT sa vzťahuje aj na vás.
Cieľom tohto programu je posilniť bezpečnostné opatrenia od podania žiadosti o vízum ešte v zahraničí až po príchod a odchod návštevníka zo Spojených štátov. Asi neprekvapí, že sa na ňom podieľa pomerne veľa rôznych zložiek ministerstva zdravotníctva vrátane colnej a pohraničnej ochrany USA, imigračného a colného úradu USA a úradu pre občianstvo a prisťahovalectvo USA.
Ak som poctivý zahraničný cestovateľ, ktorý by chcel len navštíviť USA na základe povolenia ESTA alebo víz, mám sa čoho obávať zo strany DHS alebo niektorého z jeho vyššie uvedených oddelení?
V tejto súvislosti máme pre vás dobrú správu. Ako zahraničný cestovateľ, ktorý poctivo plánuje navštíviť Spojené štáty na základe povolenia ESTA (elektronický systém cestovných povolení) alebo víz na turistické alebo obchodné účely, sa nemusíte obávať Ministerstva vnútornej bezpečnosti (DHS) alebo jeho vyššie uvedených oddelení – za predpokladu, že budete dodržiavať zákony a predpisy USA.
Oddelenia DHS, ako sú Colná a hraničná ochrana USA (U.S. Customs and Border Protection – CBP), Imigračný a colný úrad USA (U.S. Immigration and Customs Enforcement – ICE), Úrad pre občianstvo a imigráciu USA (U.S. Citizenship and Immigration Services – USCIS) a Úrad pre bezpečnosť dopravy (Transportation Security Administration – TSA), sa zameriavajú predovšetkým na zaistenie národnej bezpečnosti, ochranu hraníc a presadzovanie imigračného práva.
Pokiaľ dodržiavate pravidlá, máte platné cestovné povolenie a dodržiavate vízové požiadavky alebo podmienky ESTA, je veľmi nepravdepodobné, že by ste počas návštevy Spojených štátov mali s týmito oddeleniami DHS nejaké problémy.
Ako zistím, či na návštevu Spojených štátov potrebujem víza alebo povolenie ESTA?
Ak ste zahraničný návštevník, ktorý cestuje do Spojených štátov za účelom turistiky, dovolenky, návštevy rodiny a priateľov alebo lekárskeho ošetrenia, štandardne potrebujete návštevnícke vízum (B-2), pokiaľ nespĺňate podmienky na vstup v rámci programu bezvízového styku (VWP).
Ak je vaša krajina súčasťou programu bezvízového styku, máte nárok na povolenie ESTA. Získanie tohto povolenia je oveľa jednoduchšie, lacnejšie a rýchlejšie ako získanie víz. Ak chcete zistiť, či spĺňate podmienky, odporúčame vám navštíviť stránku s požiadavkami ESTA.