Japan Airlines rozširuje flotilu o nové lietadlá Boeing a Airbus

Category: Novinky | 0
Japan Airlines rozširuje flotilu o nové lietadlá Boeing a Airbus
Japan Airlines rozširuje flotilu o nové lietadlá Boeing a Airbus

Spoločnosť Japan Airlines (JAL) rozšíri svoju medzinárodnú sieť nákupom 42 nových lietadiel od spoločností Boeing a Airbus, čo je významná investícia do rozšírenia flotily.

Vo vyhlásení zverejnenom vo štvrtok letecká spoločnosť so sídlom v Tokiu potvrdila objednávku 21 lietadiel Airbus A350-900 a 10 lietadiel Boeing 787, pričom väčšinu objednávok získal Airbus.

Diverzifikácia dodávateľov pri problémoch s výrobou

Pozoruhodnou zmenou je aj to, že spoločnosť JAL získa 11 lietadiel A321neos, čím sa zbaví svojej výlučnej závislosti na lietadlách Boeing s jednou uličkou.

Toto rozhodnutie prichádza v súvislosti s pretrvávajúcimi problémami vo výrobe a kvalitou v spoločnosti Boeing, na ktoré upozornila nedávna nehoda lietadla 737 Max spoločnosti Alaska Airlines.

Tento krok podčiarkuje stratégiu spoločnosti JAL diverzifikovať svojich dodávateľov a minimalizovať riziká spojené so závislosťou od jedného výrobcu.

Strategické načasovanie pred návštevou predsedu vlády v USA.

Načasovanie oznámenia je strategické, pretože sa zhoduje s nadchádzajúcou oficiálnou návštevou japonského premiéra Fumia Kišidu v Spojených štátoch, ktorá sa uskutoční budúci mesiac.

Tento krok sa považuje za snahu posilniť význam dvojstranných obchodných vzťahov, najmä v súvislosti s rokovaniami s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

S blížiacimi sa voľbami v USA sa Japonsko a ďalší spojenci USA pripravujú na možný návrat Donalda Trumpa k moci.

Trump je známy svojím kritickým postojom k obchodným nerovnováham.

Zameranie na expanziu v kľúčových regiónoch

Spoločnosť JAL vyzdvihla svoje strategické ciele a zdôraznila, že cieľom nových lietadiel je posilniť a rozšíriť jej medzinárodné operácie.

Spoločnosť JAL sa zameria predovšetkým na regióny ako Severná Amerika, Ázia a India, kde sa očakávajú významné príležitosti na rast.

Zavedenie nových lietadiel bude prebiehať postupne počas šiestich rokov, počnúc fiškálnym rokom 2027.

Väčšia efektivita a flexibilita pre japonských cestujúcich

Rozšírenie flotily Japan Airlines o nové lietadlá Boeing a Airbus má vplyv na japonských cestujúcich, ktorí navštívia USA prostredníctvom elektronického systému cestovných povolení (ESTA).

Keďže spoločnosť Japan Airlines rozširuje svoju kapacitu a prevádzku, môže japonským turistom, ktorí navštívia USA, ponúknuť väčšiu dostupnosť a možnosť výberu.

Ďalšie lety, najmä do kľúčových regiónov, ako je Severná Amerika, by mohli japonským cestujúcim ponúknuť väčšiu flexibilitu v ich cestovných plánoch.

Toto rozšírenie môže zmierniť dopravné zápchy a poskytnúť pohodlnejšie možnosti cestovania.

To je v súlade s cieľmi programu ESTA: umožniť občanom krajín bezvízového programu (VW P) vrátane Japonska efektívne a bezpečné cestovanie na krátkodobý pobyt v Spojených štátoch.

Okrem toho robustný a rôznorodý vozový park zabezpečuje prevádzkovú odolnosť leteckej spoločnosti.

Znižuje sa tým riziko porúch, ktoré by mohli ovplyvniť trasy cestujúcich, vrátane tých, ktoré súvisia s autorizáciou ESTA a vízovými požiadavkami.

Okrem toho sa strategické načasovanie tohto rozšírenia flotily zhoduje s diplomatickými návštevami a potenciálnymi politickými zmenami.

To poukazuje na dôležitosť udržiavania pevných väzieb medzi Japonskom a Spojenými štátmi, ktoré môžu ovplyvniť cestovné predpisy a programy, ako je napríklad ESTA.

Stratégia výmeny starnúceho vozového parku

Nákup týchto nových lietadiel predstavuje záverečnú fázu úsilia spoločnosti JAL o výmenu približne 50 starnúcich lietadiel vrátane Boeingov 767 a zostávajúcich lietadiel 737.

Letecká spoločnosť tiež hľadá náhradu za jedno zo svojich lietadiel A350, ktoré sa začiatkom januára zrazilo na medzinárodnom letisku Haneda v Tokiu, čo spôsobilo prerušenie dodávok.

Vplyv na príjmy a prevádzku

Podľa finančného riaditeľa Yujiho Saita spôsobila strata lietadla A350 leteckej spoločnosti určité problémy s dodávkami.

Počas tlačovej konferencie o výsledkoch minulý mesiac letecká spoločnosť predpokladala, že v dôsledku nehody stratí približne 2 miliardy jüanov (13,6 milióna USD).

Plánovaným rozšírením flotily a diverzifikáciou dodávateľov sa však spoločnosť JAL snaží posilniť svoju prevádzkovú odolnosť a získať pozíciu pre trvalý rast na konkurenčnom trhu leteckej dopravy.