Vytvorená pracovná skupina na boj proti rastúcej hrozbe „lupičskej turistiky“

Category: Novinky | 0
Vytvorená pracovná skupina na boj proti rastúcej hrozbe "lupičskej turistiky"
Vytvorená pracovná skupina na boj proti rastúcej hrozbe „lupičskej turistiky“

Gangy „zlodejských turistov“ z Južnej Ameriky zneužívajú dočasné víza USA.

Vstupujú do krajiny, aby vykradli sídla a potom s ukradnutými cennosťami utiekli späť do svojej krajiny.

Podľa policajtov z losangeleskej polície (LAPD) je tento trend čoraz častejší.

Stupňujúce sa trendy v oblasti kriminality

Losangeleská polícia hlási výrazný nárast počtu krádeží vlámaním, do ktorých sú zapojení obyvatelia Čile, Ekvádoru, Kolumbie a Peru, najmä v určitých oblastiach Los Angeles.

Len v roku 2023 bolo 94 krádeží vlámaním pripísaných osobám z týchto krajín, čo poukazuje na rastúci problém v regióne.

Rozšírenie trestnej činnosti

Nedávny vývoj naznačuje, že tento kriminálny jav sa rozšíril aj mimo Los Angeles, pričom incidenty boli hlásené aj na Long Islande a v New Jersey.

Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) označil tieto gangy za „obrovskú hrozbu“ pre Spojené štáty od roku 2022, čo podnietilo zvýšené úsilie v oblasti presadzovania práva.

Reakcia orgánov činných v trestnom konaní

V reakcii na narastajúcu aktivitu gangov zriadili FBI aj losangeleská polícia špecializované pracovné skupiny, ktoré sa zaoberajú touto problematikou.

Zástupca náčelníka losangeleskej polície Alan Hamilton zdôraznil naliehavosť situácie a uviedol: „Počet trestných činov spojených s týmito druhmi posádok výrazne stúpol,“ a to napriek celkovému poklesu počtu vlámaní.

Využívanie vízového programu

Gangy zneužívajú elektronický systém cestovných povolení (ESTA), program spustený v roku 2014 na uľahčenie cestovného ruchu z dôveryhodných krajín.

V rámci tohto programu môžu Juhoameričania vstúpiť do Spojených štátov na viacero 90-dňových období bez toho, aby museli prejsť rozsiahlymi kontrolami.

Modus operandi

Títo turisti sa pri lúpežiach zvyčajne vyhýbajú používaniu strelných zbraní, aby sa vyhli obvineniam z použitia zbrane.

Namiesto toho využívajú sofistikované techniky, ako napríklad nabúranie sa do domácich sietí Wi-Fi s cieľom obísť bezpečnostné systémy.

Zameriavajú sa na domy v blízkosti otvorených priestranstiev, ako sú turistické chodníky a kaňony, a na prístup do spální na druhom poschodí, ktoré sú často menej chránené, používajú rebríky alebo terasový nábytok.

Vplyv na ostatných cestujúcich

Využívanie elektronického systému cestovných povolení (ESTA ) zločineckými gangmi poukazuje na širšie dôsledky pre zahraničných cestujúcich, ktorí navštevujú Spojené štáty v rámci tohto programu.

Hoci systém ESTA bol navrhnutý s cieľom uľahčiť cestovný ruch z dôveryhodných krajín, zneužívanie dočasných víz zlodejskými turistami poukazuje na potrebu prísnych postupov preverovania a bezpečnostných opatrení.

Táto trestná činnosť ohrozuje verejnú bezpečnosť a integritu imigračného systému USA, čo môže negatívne ovplyvniť vnímanie zahraničných cestujúcich, ktorí využívajú systém ESTA.

Výzvy v oblasti medzinárodnej spolupráce

Úsilie o boj proti tejto trestnej činnosti brzdia problémy v medzinárodnej spolupráci.

Čílsky prezident Gabriel Boric odmietol zverejniť kriminálnu minulosť používateľov povolenia ESTA, čím obmedzil možnosti orgánov činných v trestnom konaní pri zadržaní páchateľov.

Právne kroky a trestné stíhanie

Okresný prokurátor okresu Orange Todd Spitzer podnikol právne kroky proti prezidentovi Boricovi s cieľom prekonať tieto prekážky a získať dôležité informácie.

Okrem toho orgány činné v trestnom konaní koordinujú úsilie pri stíhaní osôb zapojených do lúpežnej turistiky a prideľujú špecializovaných prokurátorov, ktorí sa zaoberajú súvisiacimi prípadmi.

Nedávne zatknutia a nálezy

Nedávne operácie orgánov činných v trestnom konaní viedli k zatknutiu niekoľkých osôb spojených s lúpežnou turistikou.

Po sérii krádeží šperkov bol v Arizone zatknutý 17-ročný Čilan a dvaja komplici.

Orgány činné v trestnom konaní zadržali ďalší gang, ktorý pri jednej lúpeži v Beverly Hills ukradol oblečenie v hodnote viac ako 1 milión dolárov.

Pretrvávajúce výzvy a budúce stratégie

Príslušníci orgánov činných v trestnom konaní uznávajú zložitosť boja proti organizovaným zločineckým sieťam, ktoré sa zaoberajú lúpežnou turistikou.

Napriek nedávnym úspechom orgány zdôrazňujú význam pokračujúcej spolupráce a inovatívnych stratégií na riešenie tejto vyvíjajúcej sa hrozby.