Zmena vízových pravidiel USA, ktorá bola dokončená v apríli, nečakane výrazne narušila kedysi bezproblémový proces pre náboženských pracovníkov narodených v zahraničí, najmä katolíckych kňazov, ktorí sa snažia získať trvalý pobyt v Spojených štátoch.
Zmene pravidiel, ktorá sa týka tisícov osôb, sa v cirkevných kruhoch venuje minimálna pozornosť, takže mnohí kňazi nevedia, aké výzvy ich čakajú.
Vplyv zmeny pravidiel na vedúcich predstaviteľov cirkví
Otec Edgardo Rodriguez, obľúbený salvádorský kňaz v jednej z kalifornských farností, nedávno zistil, aké dôsledky má táto zmena pravidiel, keď mu imigračné úrady USA oznámili, že sa musí na jeden rok vrátiť do svojej vlasti a znovu začať celý proces na získanie zelenej karty.
Táto náhla zmena v imigračnom procese spôsobila kňazovi aj jeho komunite šok. Páter Thomas Martin, farár Kostola svätého Pia, vyjadril ľútosť: „Stratili sme veľkého kňaza.“
Zmena pravidiel a jej dôsledky
Až do apríla bola cesta k zelenej karte pre zahraničných kňazov vo všeobecnosti jednoduchá a udeľovala sa po schválení inkardinácie miestnym biskupom.
Tento proces sa zvyčajne začínal udelením neimigračného víza R-1 pre náboženských pracovníkov, ktoré viedlo k získaniu sponzorského povolenia na trvalý pobyt.
Nedávna zmena pravidiel, ktorá bola spôsobená nesprávnym uplatňovaním zákona, však viedla k vzniku prieťahov, v dôsledku ktorých náboženskí pracovníci uviazli na päť až desať rokov, kým získali štatút trvalého pobytu.
Miguel Naranjo, riaditeľ sektora náboženských imigračných služieb organizácie Catholic Legal Immigration Network, Inc. (CLINIC), vysvetlil, že túto zmenu politiky ovplyvnila imigračná kríza na južnej hranici, ktorá viedla k obmedzeniam pre žiadateľov zo Salvádoru, Guatemaly a Hondurasu.
Hľadanie riešení
Náboženské organizácie vrátane Konferencie katolíckych biskupov USA (USCCB) sa zasadzujú za prijatie rezolúcií.
Navrhované riešenie spočíva v skrátení ročnej čakacej lehoty pred opätovným podaním žiadosti o nové víza R-1, aby sa urýchlil proces a minimalizovalo narušenie pastoračných miest.
Neistota však pretrváva a náboženská komunita skúma alternatívne vízové programy, napríklad tie, ktoré sprostredkúvajú inštitúcie vyššieho vzdelávania.
Vysoké stávky pre Cirkev
Arcibiskup Joseph Naumann z Kansas City vyjadril sklamanie a rozpaky nad rozhodnutím vlády a zdôraznil, že jeho vplyv sa začína prejavovať.
V losangeleskej arcidiecéze je 50 % kňazov narodených v zahraničí, pričom 10 % z nich má dočasné víza R-1. Otec Joel Henson informoval, že dvaja zahraniční kňazi sa už vrátili do svojich krajín kvôli problémom s vízami.
Budúce výzvy a úsilie o spoluprácu
USCCB a náboženskí predstavitelia rôznych vierovyznaní sa obrátili na Kongres so žiadosťou o pomoc. Polarizované legislatívne prostredie a pomalá reakcia na otázky prisťahovalectva však vyvolávajú neistotu, pokiaľ ide o rýchle opatrenia.
Zmena vízových pravidiel sa netýka len kňazov, ale rozširuje svoj vplyv aj na katolícke školy, domovy dôchodcov a pastoračné programy.
Páter Frank Donio, výkonný riaditeľ Konferencie vyšších predstavených mužov, zdôraznil medzinárodný charakter Cirkvi v Spojených štátoch a jej závislosť od kňazov imigrantov.
Vyjadril vďačnosť za prínos kňazov a rehoľníkov narodených v zahraničí, ale zdôraznil potrebu spoločného riešenia.
Úloha systému ESTA pri uľahčovaní prisťahovalectva
Zmena vízových pravidiel v USA predstavuje pre Cirkev a jej závislosť od kňazov narodených v zahraničí významnú výzvu.
Keďže Cirkev hľadá riešenia a zasadzuje sa za riešenia, jednotlivci musia byť informovaní o zmenách v imigračnej politike.
Pre tých, ktorí cestujú do USA, je elektronický systém cestovných povolení (ESTA) naďalej veľmi dôležitý. Vzhľadom na vývoj situácie je pre tých, ktorí sa pohybujú v zložitom prostredí amerického prisťahovalectva, ešte dôležitejšie mať aktuálne informácie o požiadavkách a procesoch ESTA.
V tomto náročnom období Cirkev a jej vedúci predstavitelia neúnavne pracujú na riešení vízovej problematiky a zabezpečujú, aby bohatá tradícia zahraničných náboženských pracovníkov, ktorí slúžia potrebám katolíckej komunity v USA, pokračovala aj napriek neočakávaným prekážkam, ktoré priniesli nedávne zmeny v imigračnej politike.