Znovuobjavenie liečivej minulosti: Vývoj Národnej rekreačnej oblasti Chickasaw

Category: Novinky | 0
Znovuobjavenie liečivej minulosti: Vývoj Národnej rekreačnej oblasti Chickasaw
Znovuobjavenie liečivej minulosti: Vývoj Národnej rekreačnej oblasti Chickasaw

Historická cesta od domorodého útočiska k národnému parku

Dlho pred založením Národného parku malo úpätie pohoria Arbuckle v južnej časti strednej Oklahomy bohatú históriu.

Po stáročia tu žili pôvodní obyvatelia, v roku 600 n. l. sa tu usadili paleoindiáni, po ktorých nasledovali národy presídlené cez Stezku sĺz. V oblasti sa darilo Chickasawom a Choctawom, ktorých priťahovali liečivé vody bohaté na síru, ktoré vyvierajú z prastarých Arbuckles.

Podľa Megan Wilkinsovej, strážkyne parku a pracovníčky pre styk s verejnosťou v Národnej rekreačnej oblasti Chickasaw, sa tieto mineralizované vody pôvodne hľadali pre ich liečivé vlastnosti. „Mnohí ľudia prichádzali do takýchto oblastí, aby pili minerálnu vodu ako liek v nádeji, že im pomôže liečiť rôzne choroby,“ vysvetľuje.

Federálna kontrola a zrod Plattovho národného parku

V roku 1902 národy Chickasaw a Choctaw predali svoju pôdu vrátane 33 prameňov federálnej vláde.

Vtedy vznikla rezervácia Sulphur Springs, ktorá bola predchodcom Národného parku a ktorej cieľom bolo zachovať túto krajinu na rekreačné účely. Plattov národný park, ako bol neskôr premenovaný, sa stal jediným národným parkom v Oklahome a lákal návštevníkov svojimi liečivými prameňmi.

Wilkins opisuje počiatočnú príťažlivosť: „Hlavnou atrakciou, ktorá inšpirovala vznik tohto parku, boli minerálne pramene v tejto oblasti.“

Popularita parku prudko stúpla a park si vyslúžil prezývku „ihrisko juhozápadu“.

Transformácia a výzvy

Časom sa Plattov národný park zmenil z liečebnej destinácie na rekreačné útočisko.

V 30. rokoch 20. storočia sa v tábore zriadenom Civilným zborom ochrany prírody začali zmeny, najmä výstavba umelých vodopádov určených na rekreačné kúpanie.

V 60. rokoch 20. storočia bola postavená priehrada Arbuckle, ktorá vytvorila jazero Arbuckles a rozšírila možnosti vodnej rekreácie.

Napriek výzvam a pokusom o prevod vlastníctva park vytrval.

Národ Chickasawov sa v roku 1967 svojou rezolúciou usiloval o premenovanie národného parku na Chickasaw National Park, čím sa zdôraznili jeho väzby na pôvodné obyvateľstvo. Premenovanie však nenašlo odozvu a park prešiel v roku 1976 ďalšími zmenami.

Národná rekreačná oblasť Chickasaw: Situácia, ktorá je výhodná pre obe strany

V roku 1976 sa Plattov národný park spojil s rekreačnou oblasťou Arbuckle a vznikla z neho Národná rekreačná oblasť Chickasaw.

Aj keď bol technicky degradovaný, park naďalej patril pod právomoc Správy národných parkov, so zvýšeným dôrazom na vodnú rekreáciu.

Spolupráca potešila Národný park, delegáciu Kongresu a národ Chickasaw, čím sa vytvorila harmonická zmes histórie, rekreácie a federálneho dohľadu.

Wilkins vysvetľuje: „Keď sa začalo hovoriť o oficiálnom spojení týchto dvoch oblastí, mnohých to potešilo.“ Park sa rozrástol o ďalšie pozemky a umožnil návštevníkom vykonávať činnosti, ako je vodné lyžovanie, ktoré sú povolené v národných rekreačných oblastiach, ale nie v národných parkoch.

Uctievanie minulosti, prítomnosti a budúcnosti

Proces opätovného označenia sa stal príležitosťou uctiť si tých, ktorí tu žili predtým, najmä obyvateľov kmeňa Chickasaw.

Ich zapojenie do spolupráce vytvorilo dlhodobé partnerstvo so Správou národného parku, ktoré viedlo k vytvoreniu spoločných priestorov a vymenovaniu člena národa Chickasaw za správcu parku.

Národná rekreačná oblasť Chickasaw je dnes svedectvom zachovania kultúrneho dedičstva, liečivých vôd a prosperujúceho ekosystému. Vplyv národa Chickasaw sa rozširuje na miestne podniky, čo znamená návrat ku kontrole nad ich pôvodnou pôdou.

Odomykanie príležitostí pre zahraničných návštevníkov

Pri hodnotení historickej cesty Národnej rekreačnej oblasti Chickasaw je nevyhnutné zvážiť jej význam v kontexte cestovného ruchu a prisťahovalectva v USA.

Premena parku odráža rozmanité atrakcie, ktoré priťahujú návštevníkov Spojených štátov.

Pre zahraničných cestovateľov, ktorí majú záujem spoznať jedinečnú kombináciu histórie, prírody a rekreácie, ktorú ponúka Národná rekreačná oblasť Chickasaw, je elektronický systém cestovných povolení (ESTA ) kľúčovým nástrojom.

ESTA funguje ako automatizovaný systém určený na posudzovanie oprávnenosti cestujúcich z krajín zapojených do bezvízového programu (VWP ) na vstup do Spojených štátov bez potreby víz.

Systém ESTA, ktorý je určený na krátkodobé návštevy, zjednodušuje proces vstupu oprávnených cestujúcich a poskytuje pohodlný a efektívny spôsob získania povolenia pred cestou do destinácií, ako je napríklad Chickasaw National Recreation Area.

Rekreačné zameranie parku je v súlade s voľnočasovým cestovaním, ktoré podporuje ESTA, a ponúka zahraničným návštevníkom možnosť spoznať pokojnú krásu Oklahomy.

Vývoj Národnej rekreačnej oblasti Chickasaw odráža harmonickú rovnováhu medzi zachovaním a pokrokom. ESTA zabezpečuje, aby sa medzinárodní cestovatelia mohli bez problémov stať súčasťou príbehu a zažiť pôvab tejto vzácnej krajiny, zatiaľ čo návštevníci obdivujú jej históriu a prírodné zázraky.