ESTA pre občanov Sammarínu

Zhrnutie požiadaviek ESTA

Občania San Marína môžu požiadať o ESTA v rámci programu bezvízového styku
ESTA možno použiť na turistické, obchodné, tranzitné, lekárske alebo iné dočasné účely.
Schválené povolenie ESTA umožňuje cestujúcim zostať v USA až 90 dní na jednu návštevu.
Sammarskí občania cestujúci komerčnými leteckými alebo námornými dopravcami môžu požiadať o ESTA
Sammarskí občania budú musieť splniť aj ďalšie požiadavky ESTA

Majú sammarskí občania nárok na ESTA?

Áno, v rámci programu bezvízového styku môžu občania Sammarínu požiadať o povolenie ESTA, čo je skratka pre elektronický systém cestovných povolení. Sammarskí občania, ktorí chcú požiadať o ESTA, musia splniť potrebné požiadavky ESTA.

Čo je ESTA?

Systém ESTA bol zavedený v roku 2009 ako spôsob spracovania údajov návštevníkov vstupujúcich do Spojených štátov v rámci bezvízového programu (VWP). Údaje sa používajú na určenie, či cestujúci predstavuje bezpečnostné alebo imigračné riziko pre Spojené štáty, občanov USA alebo obyvateľov. ESTA je bezvízový styk, ktorý umožňuje občanom bezvízových krajín, ako je San Maríno, vstup do Spojených štátov bez víz. ESTA je cestovné povolenie, ktoré je možné získať online a je spracované do 72 hodín od podania žiadosti ESTA.

Aké činnosti mi povolenie ESTA umožňuje?

Schválené povolenie ESTA umožňuje sammarským občanom navštíviť Spojené štáty na turistické, obchodné, tranzitné, lekárske alebo krátkodobé študijné účely na maximálne 90 dní na jednu návštevu. Ak chcete v Spojených štátoch zostať dlhšie ako 90 dní, mali by ste požiadať o obchodné vízum B1 alebo turistické vízum B2.

Môže sa povolenie ESTA použiť na viacero vstupov?

Áno, sammarskí občania môžu použiť schválené povolenie ESTA na viacnásobné návštevy Spojených štátov. Počet vstupov do Spojených štátov nie je obmedzený, avšak ak má Colná správa a ochrana hraníc podozrenie, že sa snažíte obísť imigračné pravidlá alebo obmedzenia, môže vám byť vstup zamietnutý.

Aké sú akceptované spôsoby platby vo formulári ESTA?

Sammarskí žiadatelia môžu zaplatiť poplatok za žiadosť o ESTA pomocou viacerých debetných alebo kreditných kariet, ako sú karty vydané spoločnosťami Visa, MasterCard, American Express, Discover, Diner’s Club, Maestro alebo JCB. Platba sa vyžaduje online v čase podania žiadosti a je potrebná na získanie rozhodnutia o vašej žiadosti ESTA.

Ako dlho je povolenie ESTA platné?

Schválené povolenie ESTA platí buď dva roky, alebo do dátumu skončenia platnosti vášho cestovného pasu. Ak platnosť vášho povolenia ESTA vyprší, budete musieť požiadať o nové povolenie.

Za akých okolností budem potrebovať nové povolenie ESTA?

O nové povolenie ESTA budete musieť požiadať, ak nastane niektorá z nasledujúcich okolností:

Čo ak je sammarskému občanovi zamietnuté povolenie ESTA?

Sammarským občanom, ktorým bolo zamietnuté povolenie ESTA, sa po podaní žiadosti na obrazovke alebo e-mailom zobrazí oznámenie „Cestovanie nie je povolené“. Ak vám bolo zamietnuté povolenie ESTA, môžete ako sammarský občan požiadať o návštevnícke vízum na vstup do Spojených štátov na turistické, obchodné alebo tranzitné účely.

Potrebujem povolenie ESTA, ak mám dvojité občianstvo Spojených štátov alebo Kanady?

Nie, ak ste občanom Sammarínu s dvojakým občianstvom Spojených štátov alebo Kanady, nemusíte žiadať o povolenie ESTA ani o víza. Colná a hraničná ochrana (CBP) odporúča cestujúcim, aby pri vstupe do Spojených štátov používali svoje americké alebo kanadské pasy.

Je povolenie ESTA to isté ako vízum?

Nie, povolenie ESTA nie je vízum a sú medzi nimi rozdiely. ESTA môžete získať vyplnením online žiadosti. Na porovnanie, žiadosť o vízum do USA si vyžaduje vyplnenie formulára DS-160 a účasť na stretnutí na veľvyslanectve v krajine vášho pobytu. Okrem toho sa víza do USA vybavujú niekoľko týždňov s nepredvídateľným časovým harmonogramom, ktorý sa nemusí zhodovať s vašimi cestovnými plánmi. Schválené americké vízum vám poskytuje viacero práv, ktoré nie sú priznané žiadateľom o ESTA. Schválení žiadatelia o povolenie ESTA teda nemajú zaručený vstup do Spojených štátov. O prípustnosti vstupu občanov Sammarínu, ktorí cestujú do Spojených štátov s povolením ESTA, rozhodne CBP na hraniciach USA.

Kde sa môžem dozvedieť viac informácií o ESTA?

Pred začatím podávania žiadosti o povolenie ESTA môžete navštíviť stránku s najčastejšími otázkami o povolení ESTA a stránku s požiadavkami na povolenie ESTA, kde nájdete ďalšie informácie.