Aké víza do USA sú určené pre obchodných návštevníkov?

Category: Víza USA | 0
Vstup do USA na základe obchodného víza

Štátny príslušník cudzej krajiny, ktorý chce navštíviť Spojené štáty na dočasné obchodné účely, musí požiadať o návštevnícke vízum B-1, pokiaľ nespĺňa podmienky na vstup do krajiny v rámci programu bezvízového styku (VWP). V takom prípade by mali mať aj platné povolenie ESTA.

Vo všeobecnosti platí, že občania Bermúd a Kanady nepotrebujú víza B-1 ani na vybavovanie dočasných obchodných záležitostí v USA, hoci niektoré typy obchodných ciest si môžu víza vyžadovať.

Nižšie sú uvedené príklady toho, čo sa považuje za „dočasné podnikanie“:

  • Vyjednávanie obchodných dohôd
  • Účasť na konferencii alebo kongrese, ktorá súvisí s obchodnými záležitosťami
  • Účasť na obchodných konzultáciách alebo stretnutiach

Dokumentácia, ktorú je potrebné mať pripravenú pri pohovore o udelenie obchodného víza B-1

Platný cestovný pas – platnosť vášho cestovného pasu by mala byť minimálne šesť mesiacov po dátume, kedy sa chystáte opustiť Spojené štáty. Každá osoba, ktorá potrebuje vízum, by mala podať svoju vlastnú žiadosť vrátane všetkých svojich rodinných príslušníkov, ktorí sú uvedení v pase hlavného žiadateľa.

Online potvrdzujúca stránka, ktorú ste dostali po odoslaní formulára DS-160 (Žiadosť o neimigračné vízum) online.

Potvrdenie o zaplatení – každý, kto musel zaplatiť poplatok za žiadosť, si musí ponechať potvrdenie o zaplatení a predložiť ho pri pohovore o vízum.

Aktuálna fotografia – počas vypĺňania online formulára žiadosti o vízum budete vyzvaní, aby ste nahrali svoju aktuálnu fotografiu. Ak sa nahratie nepodarí, na pohovor o vízum si budete musieť vziať vytlačenú fotografiu v predpísanom formáte.

Ďalšie dokumenty – Pred účasťou na pohovore o vízum by ste mali najprv navštíviť webovú stránku veľvyslanectva alebo konzulátu Spojených štátov amerických, kde žiadate o vízum. Možno budete požiadaní, aby ste predložili ďalšie dokumenty, ktoré preukazujú, že spĺňate podmienky. Medzi príklady patria nasledujúce dôkazy:

  • Účel vašej návštevy v USA
  • Máte finančné prostriedky na pokrytie všetkých nákladov spojených s vašou cestou.
  • že máte v úmysle po skončení cesty opäť opustiť USA

Úrady zvyčajne akceptujú ako dostatočný dôkaz vaše rodinné väzby v USA a/alebo to, že ste zamestnaný vo svojej krajine. Ak nie ste schopní uhradiť všetky náklady spojené s vašou cestou, jednou z možností je predložiť dostatočný dôkaz o tom, že niekto iný je pripravený uhradiť všetky tieto náklady alebo ich časť.

Žiadatelia o víza musia spĺňať podmienky na základe svojho pobytu a/alebo väzieb vo vlastnej krajine namiesto poskytovania záruk od priateľov a rodinných príslušníkov v USA. Pri podávaní žiadosti o návštevnícke vízum nie je potrebné predložiť ani čestné vyhlásenie o podpore alebo pozývací list. Ak sa aj tak rozhodnete vziať si jeden z týchto dokumentov na pohovor o vízum, upozorňujeme vás, že ho nemožno použiť ako faktor pri rozhodovaní úradov o tom, či spĺňate podmienky na udelenie víza.

Vstup do Spojených štátov ako cudzinec s cieľom začať podnikať

Ak chce cudzinec odísť do Spojených štátov a začať tam podnikať, vyššie uvedené vízum B-1 má niekoľko nevýhod. Patria medzi ne:

  • Môže byť menej flexibilný ako alternatívne možnosti víz.
  • Nie je vhodný na dlhodobé obchodné aktivity
  • Nevzťahuje sa na tých, ktorí chcú pracovať v Spojených štátoch.

Ak ste v súčasnosti majiteľom etablovaného podniku vo svojej krajine, mali by ste zvážiť niekoľko ďalších možností. Pre viac informácií pokračujte v čítaní.

Osoba presunutá v rámci spoločnosti (L-1)

Tento typ víza je určený pre ľudí, ktorí pracujú pre nadnárodnú spoločnosť ako vysokopostavený manažér, vedúci pracovník alebo vysokokvalifikovaný zamestnanec. Vyžaduje sa, keď chce firma premiestniť jednu alebo viacero týchto osôb do Spojených štátov alebo z nich.

Jednou z najväčších výhod tohto typu víz je, že manželský partner a/alebo závislé osoby držiteľa víza môžu získať víza L-2, ktoré im umožňujú pracovať v Spojených štátoch počas ich pobytu v tejto krajine. Okrem toho môže zamestnávateľ podať jednu spoločnú žiadosť a požiadať o viac ako jedno vízum L-1 súčasne.

E-Visas

E-víza sa vyrábajú v troch rôznych typoch: E-1, E-2 a EB-5.

Vízum pre obchodníkov so zmluvou (E-1)

Je to najlepšia možnosť pre zahraničných investorov, manažérov a odborníkov z firiem zmluvných štátov, ktorí chcú navštíviť Spojené štáty z niektorého z nasledujúcich dôvodov:

  • Riadiť významnú investíciu v krajine
  • Zapojiť sa do obchodovania medzi Spojenými štátmi a zámorským podnikom

Na účely tohto víza je pojem obchod definovaný ako globálna výmena technológií, tovaru a/alebo služieb.

Pre firmy zo zmluvných štátov, ktoré plánujú vyslať vysokopostavených zamestnancov do Spojených štátov, aby tam založili firmu, môže byť E-1 najlepšou voľbou. Hoci neexistuje žiadna konkrétna hodnota v dolároch, ktorá by definovala obchodníka na účely tohto víza, minimálne 50 % jeho obchodných aktivít by sa malo vykonávať v USA.

Medzi výhody spojené s vízom E-1 patrí to, že držiteľ víza môže voľne cestovať do Spojených štátov a späť. Tento typ víza je možné predĺžiť aj o dva roky, ak sa váš štatút nezmení. Počas platnosti vášho štatútu E-1 sa k vám v USA môžu pripojiť aj vaši závislí členovia. Navyše váš manželský partner môže v krajine legálne začať pracovať.

Vízum E-2

Pre investorov, ktorí chcú v Spojených štátoch založiť alebo rozvíjať podnik, môže byť najlepšou alternatívou vízum E-2. Podobne ako pri žiadosti E-1 sa nevyžaduje pevne stanovená suma v dolároch za vašu investíciu v USA – pokiaľ je „podstatná“.

Vo všeobecnosti však platí, že čím je podnik hodnotnejší, tým menšiu časť jeho celkovej hodnoty musí predstavovať investícia v USA. Malé percento veľmi veľkého podniku je samozrejme stále viac ako veľké percento oveľa menšieho podniku.

Podobne ako vízum E-1, aj vízum E-2 umožňuje neobmedzenú obnovu a váš manželský partner, ako aj vaše závislé osoby sa k vám môžu pripojiť v Spojených štátoch.

Žiadosť o víza E1- alebo E-2

Postup pri podávaní žiadosti o víza E-1 a E-2 je prakticky rovnaký. Obe žiadosti sa musia zaslať na konzulát/veľvyslanectvo USA, ktoré je v danej veci príslušné. Jediné rozdiely sú v type požadovanej podpornej dokumentácie a v nákladoch.

Zelená karta investora alebo vízum EB-5 – doteraz sme sa zaoberali neimigračnými vízami, ktoré poskytujú držiteľovi právo pracovať v Spojených štátoch počas obmedzeného obdobia. Víza EB-5 alebo „zelená karta“ umožňujú trvalý pobyt v krajine.

Žiadateľ musí do podniku investovať od pol milióna do milióna USD. Ak sa podnik nachádza vo vidieckej oblasti s vysokou nezamestnanosťou, suma je 500 000 USD. V rámci tohto procesu musí byť vytvorených najmenej 10 pracovných miest.

Ročne sa vydáva len 10 000 víz EB-5. Približne 5 000 z nich je k dispozícii ľuďom, ktorí podajú žiadosť v rámci pilotného programu prostredníctvom regionálneho centra určeného CIS.

Komerčným podnikom môže byť ktorýkoľvek z nasledujúcich subjektov (nie však výlučne):

  • Holdingová spoločnosť
  • Spoločnosť
  • Spoločný podnik
  • Obchodný trust
  • Partnerstvo
  • Jediný vlastník

V súčasnom znení zákona sa môžu uchádzať žiadatelia zo všetkých krajín. Ak je žiadosť schválená, zelenú kartu môžu dostať aj manželia/manželky a nezaopatrené osoby mladšie ako 21 rokov.