Ako môžem kontaktovať pohraničné orgány USA?

Category: Služby CBP | 0
Ako môžem kontaktovať pohraničné orgány USA?

Každý deň prichádza do Spojených štátov takmer milión cestujúcich z celého sveta. Po príchode do vstupného prístavu USA ich colníci a pracovníci ochrany hraníc skontrolujú, či spĺňajú colné, imigračné a poľnohospodárske predpisy.
Vedomosť vopred
čo môžu očakávať, môže pomôcť urýchliť proces a uľahčiť prácu zahraničným návštevníkom.

Ak plánujete v blízkej budúcnosti cestovať do USA a potrebujete sa pred návštevou obrátiť na americké pohraničné orgány, môžete im zavolať na číslo +1 (202) 325-8000 alebo navštíviť ich webovú stránku cbp.gov.

Pri vstupe do USA s neimigračným vízom alebo ako prisťahovalec z jedného zo štátov, ktoré nepotrebujú vízum, bude prvým kontaktným miestom pre cestujúcich bez ohľadu na spôsob dopravy (t. j. letecká, námorná alebo pozemná) úradník zastupujúci CBP (Colná správa a ochrana hraníc USA).

Po príchode úradník CBP skontroluje váš pas, aby overil, či máte povolenie na vstup do Spojených štátov. Zároveň vám položia niekoľko otázok, aby získali všetky relevantné informácie, ktoré by mohli zabrániť vášmu prijatiu.

Ak cestujete na imigračné víza, môže sa od vás vyžadovať aj predloženie zapečatenej obálky s imigračnými dokumentmi, v závislosti od toho, či ste ich dostali alebo nie. V niektorých prípadoch sa informácie o prisťahovalectve zasielajú elektronicky a víza obsahujú poznámku „IV Docs in CCD“, ktorá znamená, že informácie už boli zaslané. Pri stretnutí s príslušníkmi CBP je nevyhnutné mať pripravené všetky potrebné dokumenty, pretože sú vyškolení na opatrnosť a uprednostňovanie bezpečnosti.

Pripravte sa na fronty a meškania

Je dôležité, aby
pripraviť
na to, že pri príchode do vstupného prístavu alebo na hranicu USA môžu byť dlhé rady a čakacie lehoty. Všetci cestujúci sa musia podrobiť „primárnej“ kontrole, počas ktorej im príslušník CBP odoberie digitálne odtlačky prstov, pokiaľ nie sú oslobodení od tejto povinnosti z dôvodu typu víza alebo veku.

Počas prvotnej kontroly úradník najprv overí vašu totožnosť a potom porovná vaše meno s niekoľkými počítačovými databázami, aby zistil prípadné zdravotné alebo bezpečnostné riziká. Bude tiež kontrolovať, či nedochádza k potenciálne nezákonným aktivitám, ako sú pokusy o trvalý pobyt prostredníctvom neimigračných víz (napríklad študentských alebo turistických víz).

Ak sa vyskytne problém, ktorý sa nedá vyriešiť okamžite, alebo ak má úradník podozrenie, že predstavujete bezpečnostné riziko alebo ste nečestný, budete musieť ísť na podrobnejší pohovor do oblasti sekundárnej kontroly.

Osoby z nízkorizikových krajín sa môžu prihlásiť do programu Trusted Traveler, ktorý ponúka vláda USA, a získať tak rýchlejší a bezproblémovejší vstup do USA. Úspešné schválenie tohto programu vám umožní prístup k určeným kioskom na amerických letiskách, vďaka čomu sa vyhnete dlhým radom na kontrolu a pasovú kontrolu.

Predpokladajme však, že máte pri sebe značnú sumu hotovosti alebo určité druhy tovaru. V takom prípade budete musieť vstúpiť do hlavného kontrolného radu bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste členom programu Trusted Traveler.

Je dôležité pripraviť sa na otázky, ktoré vám úradníci CBP pravdepodobne položia po príchode. Hoci existujú spoločné
otázky
, úradník sa môže opýtať na všetko, čo považuje za potrebné na zaistenie bezpečnosti a dodržiavania predpisov. Je dôležité, aby ste počas týchto rozhovorov zostali pokojní a zdvorilí a nebrali si náhle správanie policajta osobne. Títo muži a ženy musia každý deň preveriť veľký počet osôb a nie je to ľahká práca.

Tu je niekoľko otázok, ktoré môžete očakávať:

Z akého dôvodu ste navštívili USA?

Počas kontroly v americkom vstupnom prístave môžu úradníci CBP klásť rôzne otázky, aby sa uistili, že návštevníci spĺňajú rôzne právne požiadavky a nemajú v úmysle porušiť zákony Spojených štátov.

Jedna z najčastejších otázok sa týka účelu vašej návštevy USA, ktorý musí byť v súlade s vašou kategóriou víz alebo zákonnými požiadavkami na vstup, ak prichádzate bez víz. Napríklad osoby s vízom B-2 musia potvrdiť, že prichádzajú na turistické účely, a nie za účelom hľadania práce, pokiaľ nechcú byť poslaní domov.

Kde budete počas návštevy ubytovaní? Už ste si rezervovali ubytovanie?

Ďalšou dôležitou otázkou je, ako si zabezpečíte ubytovanie v USA.Úradníci CBP si chcú overiť, či majú návštevníci jasné plány a opatrenia týkajúce sa ich pobytu v krajine. Ak návštevník nemá vopred dohodnuté ubytovanie, úradník môže v tejto súvislosti vyjadriť obavy.

Máte v úmysle počas návštevy Spojených štátov niekoho navštíviť alebo sa s niekým stretnúť?

Návštevníci môžu dostať aj otázku o ľuďoch, s ktorými sa chcú počas pobytu v USA stretnúť alebo ktorých chcú navštíviť. Úradník by sa chcel uistiť, že návštevník má legálne a jasné plány svojej cesty.

Ako dlho plánujete zostať v USA?

Pri cestovaní do USA je dĺžka vášho pobytu jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré úradník CBP zohľadňuje. Ak máte imigračné víza, je menej pravdepodobné, že sa vás budú pýtať na dĺžku pobytu. Ak však ide o krátkodobého návštevníka, úradník CBP sa bude chcieť uistiť, že neplánujete prekročiť dĺžku platnosti víza.

Aj keď je vízum platné 10 rokov a je v ňom uvedené, že vám bol schválený viacnásobný vstup, zvyčajne nebudete môcť s turistickým vízom B-2 zostať dlhšie ako 6 mesiacov. Výnimky z tohto pravidla zahŕňajú vstup po súši, napr. pre Mexičanov s kartami na prekračovanie hraníc alebo kanadských turistov. V zázname o príchode a odchode I-94, ktorý sa vytvára pre návštevníkov pri vstupe, sa uvádza dátum, kedy musíte opustiť krajinu. Ak prichádzate po mori alebo letecky, formulár I-94 je k dispozícii len online.

Ak do Spojených štátov prichádzate na študentské alebo pracovné víza, dĺžka vášho pobytu bude zodpovedať vašej práci alebo študijnému programu, ktorý budete absolvovať. Toto obdobie sa nazýva „trvanie vášho statusu“ a označuje sa symbolom „D/S“. Je dôležité, aby ste sa po prílete čo najskôr dostali na stránku I-94 online a overili si, či je v nej uvedený správny dátum skončenia platnosti a imigračný status. Vždy musíte mať pri sebe vytlačenú kópiu dokladu I-94 pre prípad, že budete musieť preukázať, že ste do Spojených štátov vstúpili legálne.

Akú sumu finančných prostriedkov máte k dispozícii na svoju návštevu? Financuje vašu návštevu niekto iný?

Návštevníci musia byť schopní preukázať, že sa počas svojho pobytu dokážu sami uživiť, aby sa nestali záťažou pre zdroje USA.

Imigračný úradník sa zvyčajne opýta dočasných návštevníkov (napríklad turistov) na finančné prostriedky, ktoré majú k dispozícii na cestu do Spojených štátov, a na to, kto bude financovať ich návštevu. Tým sa zabezpečí, že tieto osoby budú schopné uhradiť si vlastné výdavky počas pobytu v krajine počas plánovaného trvania ich návštevy.

Boli ste už niekedy v USA, a ak áno, ako dlho ste v krajine zostali?

Ak ste prekročili dĺžku pobytu počas predchádzajúcej návštevy, budete musieť poskytnúť vysvetlenie a úradník vás môže požiadať o dôkazy na podporu vášho tvrdenia. Ak ste napríklad zostali v krajine dlhšie, ako ste mali povolené, pretože ste boli chorí, môžete byť požiadaní o predloženie lekárskej dokumentácie, ktorá toto tvrdenie potvrdzuje. Môžete byť tiež požiadaní, aby ste preukázali, že ste zaplatili náklady na liečbu.

Aj v prípade, že ste sa v krajine nezdržiavali dlhšie, ako ste mali povolené, môžu vás hraničné orgány požiadať o poskytnutie podrobnejších informácií o predchádzajúcich dlhodobých pobytoch v krajine.

Ak ste v minulosti prekročili povolený čas pobytu v Spojených štátoch o 6 mesiacov alebo viac, možno budete musieť získať osobitné povolenie (tzv. výnimku) na opätovný vstup do krajiny – pokiaľ ste neboli mimo Spojených štátov 3 roky alebo viac.

Ak ste prekročili dobu prijatia o rok alebo dlhšie, možno budete musieť zostať mimo Spojených štátov 10 rokov, kým sa budete môcť vrátiť.

Návštevníci z krajín, ktoré nevyžadujú víza, nemusia mať inú možnosť ako vrátiť sa domov a požiadať o víza, ak predtým prekročili maximálnu povolenú dobu pobytu v USA.

Ako často navštevujete USA?

Pracovník pohraničných orgánov USA sa vás tiež opýta, ako často cestujete do krajiny, pretože sa chce uistiť, že návštevníci nevyužívajú turistické víza na to, aby v krajine žili alebo pracovali natrvalo. Ak úradník rozhodne, že ste zneužili svoje vízové oprávnenia, môže vám byť zamietnutý vstup do Spojených štátov.