Ako môžem vstúpiť do USA na základe turistického víza?

Category: Víza USA | 0
Ako môžem vstúpiť do USA ako turista

Ak ste občanom iného štátu a chcete vstúpiť na územie USA, musíte najprv podať online žiadosť o vízum. Návštevnícke víza sa delia na dve kategórie:

  • B-1, ak je vaša návšteva na obchodné účely
  • B-2, ak chcete navštíviť USA ako turista

Na základe návštevníckeho víza B-2 môžete vykonávať niektorú z týchto činností:

  • Dovolenka v USA
  • Zúčastnite sa na aktivitách spojených s cestovným ruchom
  • Návšteva rodiny alebo priateľov
  • Choďte na lekárske ošetrenie
  • zúčastňovať sa amatérsky na športových, hudobných alebo podobných podujatiach alebo súťažiach za predpokladu, že nedostávate žiadnu odmenu.
  • zúčastňovať sa na spoločenských podujatiach organizovaných servisnými, sociálnymi alebo bratskými organizáciami.
  • Zapísať sa na krátkodobý študijný kurz len na rekreačné účely, napr. dvojdňový kurz fotografovania.

Ak máte návštevnícke vízum B-2, nie sú povolené tieto činnosti

  • Štúdium na získanie titulu alebo diplomu
  • Pracovná stránka
  • Vykonávanie predstavenia, za ktoré sa platí, alebo pred platiacim publikom
  • Vstup do USA, ak ste členom posádky lietadla alebo lode
  • práca v rozhlase, v rámci zahraničnej tlače, tlačenej žurnalistiky, filmu alebo informačných médií
  • Trvalý pobyt v Spojených štátoch
  • Pôrodná turistika, t. j. cestovanie do USA predovšetkým za účelom pôrodu, aby dieťa malo občianstvo USA.

Ako sa žiada o vízum do USA?

Proces podávania žiadosti o vízum zahŕňa rôzne kroky, ktorých poradie a spôsob vyplnenia sa môže na jednotlivých veľvyslanectvách alebo konzulátoch USA líšiť. Viac informácií nájdete na webovej stránke miestneho konzulátu alebo veľvyslanectva.

Online žiadosť o vízum

Formulár DS-160: Žiadosť o neimigračné vízum. Žiadosť o vízum musíte vyplniť online a potom si vytlačiť potvrdzujúcu stránku a vziať ju so sebou na osobný pohovor.

Foto: Kým budete vypĺňať formulár DS-160, musíte nahrať svoju fotografiu v správnom formáte.

Naplánujte si osobný rozhovor

Okrem niekoľkých špecifických výnimiek (pozri nižšie) sa od vás bude vyžadovať, aby ste sa v rámci žiadosti o vízum zúčastnili osobného pohovoru.

  • Ak máte 13 rokov alebo menej, pohovor sa zvyčajne nevyžaduje.
  • Ak máte od 14 do 79 rokov, je potrebný pohovor
  • Ak máte 80 rokov alebo viac, pohovor zvyčajne nie je potrebný.

Vezmite na vedomie, že na pohovor o vízum si musíte dohodnúť stretnutie na konzuláte alebo veľvyslanectve Spojených štátov v krajine vášho pobytu. Ak to urobíte na inom konzuláte alebo veľvyslanectve, môže byť ťažšie získať povolenie na udelenie víza.

Čakacie lehoty na osobné pohovory sa môžu na jednotlivých miestach výrazne líšiť a môžu závisieť aj od kategórie víz alebo ročného obdobia. O vízum B-2 by ste preto mali požiadať čo najskôr.

Nižšie sú uvedené typické čakacie lehoty v kalendárnych dňoch (december 2022):

  • Londýn, Spojené kráľovstvo: 81
  • Paríž, Francúzsko: 130
  • Rio de Janeiro, Brazília: 428
  • Johannesburg, Južná Afrika: 7
  • Bangkok, Thajsko: 3

Ak chcete zistiť aktuálny priemerný čas čakania na miestnom konzuláte alebo veľvyslanectve, zavolajte im.

Pripravte sa na osobný pohovor zaplatením potrebných poplatkov

Ak musíte zaplatiť poplatok za žiadosť o vízum skôr, najlepšou možnosťou je zaplatiť ho čo najskôr. Po schválení víza B-2 a v závislosti od vašej štátnej príslušnosti možno budete musieť zaplatiť aj ďalší poplatok za vydanie víza. Viac informácií o platných poplatkoch nájdete na webovej stránke konzulátu alebo veľvyslanectva Spojených štátov amerických v krajine vášho pobytu.

Uistite sa, že máte všetky požadované dokumenty

Pred pohovorom o vízum si pripravte nasledujúce dokumenty:

  1. Cestovný pas: Ak vaša krajina nie je oslobodená od tejto požiadavky, váš cestovný pas by mal byť platný šesť mesiacov alebo dlhšie v čase návratu z návštevy Spojených štátov. Každá osoba, ktorá s vami cestuje, vrátane rodinných príslušníkov, musí podať vlastnú žiadosť.
  2. Strana s potvrdením DS-160: Formulár, ktorý ste vytlačili po vyplnení online žiadosti o vízum
  3. Potvrdenie o zaplatení poplatku DS-160: preukazuje, že ste zaplatili poplatok za žiadosť.
  4. Fotografia: Ak ste sa pokúsili nahrať svoju fotografiu pri podávaní prihlášky online a nepodarilo sa vám to, mali by ste si na pohovor priniesť vytlačenú fotografiu v požadovanom formáte.

Môžem byť požiadaný o ďalšie dokumenty?

Je veľmi dôležité, aby ste si pozreli aj miestnu webovú stránku konzulátu alebo veľvyslanectva Spojených štátov, kde plánujete podať žiadosť. Na určenie, či spĺňate podmienky, si môžu vyžiadať ďalšie dokumenty.

Príklady môžu zahŕňať:

  • Dôvod vašej cesty
  • Doklad o úmysle opustiť USA na konci cesty
  • Doklad o tom, že máte dostatok finančných prostriedkov na zaplatenie všetkých nákladov spojených s návštevou.

Dôkaz o rodinných väzbách a/alebo zamestnaní v krajine vášho pobytu môže stačiť na preukázanie dôvodu vašej návštevy a vášho úmyslu vrátiť sa po skončení návštevy do krajiny pôvodu. Ak nie ste schopní uhradiť náklady na cestu, môžete byť požiadaní, aby ste predložili doklad o tom, že iná osoba prevezme zodpovednosť za niektoré alebo všetky náklady spojené s cestou.

Žiadateľ o vízum musí spĺňať podmienky na základe svojich rodinných väzieb a pobytu vo svojej domovskej krajine, a nie na základe ubezpečenia od rodinných príslušníkov alebo priateľov v Spojených štátoch. Pri podávaní žiadosti o turistické vízum nie je potrebné predložiť čestné vyhlásenie alebo pozývací list. Ak sa napriek tomu rozhodnete predložiť takýto dokument na podporu svojej žiadosti, berte do úvahy, že sa nebude brať do úvahy pri rozhodovaní o tom, či spĺňate podmienky na udelenie víza.

Účasť na osobnom pohovore o vízum

Konzulárny úradník s vami uskutoční pohovor, na ktorom sa rozhodne, či spĺňate všetky požiadavky na udelenie návštevníckeho víza do USA. Budete mu musieť preukázať, že spĺňate rôzne právne požiadavky Spojených štátov pre daný typ víza.

Počas procesu podávania žiadosti vám zoberú digitálne odtlačky prstov. Zvyčajne sa to deje v rámci osobného pohovoru, ale vo vašej lokalite to môže byť inak.

Po skončení pohovoru môže konzulárny úrad rozhodnúť, že žiadosť musí prejsť ďalšími administratívnymi postupmi. V takom prípade vám konzulárny úradník vysvetlí, čo bude nasledovať.

Čo sa stane po schválení mojej žiadosti o vízum?

Po schválení víz a v závislosti od vašej štátnej príslušnosti budete možno musieť zaplatiť tzv. poplatok za vydanie víz a dohodnúť sa na spôsobe vrátenia pasu (s vízami).

Čo sa stane, keď vstúpim do USA?

Vízum umožňuje zahraničným cestujúcim dostaviť sa do vstupného prístavu v Spojených štátoch (zvyčajne na letisko) a požiadať o povolenie na vstup do krajiny. Neposkytuje však držiteľovi víza automatické právo na vstup do USA.

Úradníci DHS (Department of Homeland Security) a CBP (Customs and Border Protection) vo vašom vstupnom prístave majú potrebné právomoci na povolenie alebo zamietnutie vstupu do USA. Ak dostanete zelenú na vstup do krajiny, úradník CBP vám vydá papierový záznam o príchode/odchode (formulár I-94) alebo vstupnú pečiatku do pasu.

Čo sa stane, ak neopustím Spojené štáty po skončení platnosti môjho víza?

Ak sa vám nepodarí opustiť USA pred vypršaním platnosti vášho víza, stanete sa takzvaným „out of status“. Podľa zákona o prisťahovalectve a štátnom občianstve (článok 222 písm. g) sa víza návštevníkov, ktorí stratili status, automaticky stávajú neplatnými. Ak ste mali viacnásobné vstupné vízum, bude tiež zrušené a nebudete ho môcť v budúcnosti znovu použiť na vstup do Spojených štátov.

Ak sa vám nepodarí opustiť USA pred vypršaním platnosti vášho víza, môžete stratiť nárok na získanie víza v budúcnosti.

Čo mám robiť, ak sa môj stav zmení?

Ak počas návštevy Spojených štátov dôjde k neočakávanej zmene vašich plánov, napr. uzavriete manželstvo s občanom Spojených štátov alebo dostanete pracovnú ponuku, môžete požiadať USCIS (United States Citizenship and Immigration Services) o zmenu vášho štatútu z neimigračného na inú kategóriu.

Počas pobytu v USA nemusíte žiadať o ďalšie víza, aby ste mohli požiadať o zmenu štatútu. Po opustení krajiny však musíte požiadať o úplne nové vízum na konzuláte alebo veľvyslanectve Spojených štátov.

Ďalšie dôležité informácie

Každý, kto navštívi Spojené štáty na základe návštevníckeho víza B-1, nesmie v krajine prijať žiadnu prácu ani zamestnanie. V žiadnom prípade nie je zaručené, že budete mať nárok na pracovné víza. Preto by ste si nemali kupovať letenky ani uzatvárať žiadne dohody, kým vám nebudú udelené víza.

Ak je vaše americké vízum stále platné, zostáva v platnosti aj v prípade, že vám vypršala platnosť pasu. Vízum zostáva v platnosti až do dátumu, kedy sa skončí jeho platnosť, pokiaľ nie je zrušené alebo odvolané. Ak teda platnosť vášho cestovného pasu skončila, ale obsahuje platné vízum, nemali by ste vízum z neplatného pasu vyberať. Radšej si požiadajte o nový pas a použite ho spolu s vízami z neplatného pasu na cestu do USA.