Chorvátsko sa do 30. septembra pripojí k programu bezvízového styku

Category: Oprávnenosť na ESTA | 0
ESTA pre chorvátskych občanov

Chorvátski občania budú môcť čoskoro cestovať do USA bez víz. Ich krajina splnila kritickú požiadavku, aby percento zamietnutých žiadostí o obchodné a turistické víza do USA kleslo pod 3 %.

Veľvyslankyňa USA v Záhrebe Victoria J. Taylorová na Twitteri napísala, že splnenie tejto podmienky je nevyhnutné na to, aby sa Chorvátsko mohlo zapojiť do bezvízového programu (VWP), ktorý mu umožňuje vstup do Spojených štátov na turistické alebo obchodné účely až na 90 dní bez víz.

Prečo sa Chorvátsko pripája k programu bezvízového styku?

Veľvyslanec Taylor na Twitteri uviedol, že počet zamietnutých žiadostí o turistické/obchodné víza pre chorvátskych občanov klesol v minulom roku na 2,69 %. Povedala tiež, že sa teší na to, že chorvátski občania budú môcť v budúcnosti cestovať do USA bez víz.

Poďakovala chorvátskej vláde, ako aj ministerstvu vnútra a ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí za ich úsilie pri dosahovaní významného pokroku v plnení požiadaviek programu bezvízového styku, od bezpečnosti hraníc až po zdieľanie údajov.

Upozornila tiež, že je potrebné splniť ďalšie kritériá, aby Chorváti mohli konečne cestovať do Spojených štátov bez víz, a hovorila o pokračujúcej úzkej spolupráci oboch krajín.

Veľvyslanec Taylor uviedol, že Chorvátsko už spĺňa mnohé kritériá programu bezvízového styku týkajúce sa bezpečnosti a preukázalo svoj záväzok splniť ostatné podmienky v priebehu nasledujúcich mesiacov.

Zároveň však zdôraznila, že o dátume, kedy sa Chorvátsko definitívne pripojí k bezvízovému programu, ešte nebolo rozhodnuté. Hoci chápe, že ľudia sa chcú dozvedieť viac, uviedla, že USA ešte nie sú pripravené stanoviť presný dátum. Obe krajiny zatiaľ naďalej úzko spolupracujú s cieľom zabezpečiť, aby boli čo najskôr splnené všetky bezpečnostné kritériá.

Čo je program bezvízového styku?

Program bezvízového styku (VWP) umožňuje cudzincom z určitých krajín vstúpiť do Spojených štátov z turistických alebo obchodných dôvodov bez toho, aby museli žiadať o víza.

Stačí, ak cestujúci podajú online žiadosť o povolenie ESTA (elektronický systém cestovných povolení) a budú môcť vstúpiť do USA bez víz.

Do programu bezvízového styku boli teraz prijaté všetky krajiny schengenského priestoru. Štyri európske krajiny však zatiaľ nie sú súčasťou programu: Bulharsko, Rumunsko. Cyprus a Chorvátsko. Aby mohlo byť Chorvátsko prijaté do programu bezvízového styku, musí splniť všetky požiadavky vrátane nízkeho percenta zamietnutých víz (menej ako 3 %). Toto kritérium krajina práve dosiahla.

Za posledné tri roky sa chorvátskym orgánom podarilo znížiť mieru odmietnutia z takmer šiestich percent na približne štyri. V súčasnosti je sadzba nižšia ako tri percentá, táto podmienka je splnená.

Aké sú ciele programu bezvízového styku?

Program bezvízového styku (VWP) má dva hlavné ciele. Po prvé, zlepšiť národnú bezpečnosť a po druhé, podporiť cestovný ruch a cestovanie v USA. Ďalším cieľom je zlepšiť normy v oblasti presadzovania práva, cestovných dokladov a leteckej bezpečnosti na celom svete. Cieľom programu bezvízového styku je podporiť a uľahčiť zahraničné cesty na voľný čas a služobné cesty z krajín, ktoré predstavujú pre USA nízke riziko a majú veľa potenciálnych cestovateľov.

Program bezvízového styku sa vzťahuje na všetky štáty USA, District of Columbia, Americké Panenské ostrovy a Portoriko. Americká Samoa má samostatný, ale podobný program, rovnako ako Severné Mariány a Guam. Všetky krajiny, ktoré boli vybrané do programu bezvízového styku, sú rozvinuté krajiny s vysokými priemernými príjmami a tiež s vysokým indexom ľudského rozvoja.

Krajiny pridané do programu bezvízového styku

Od založenia programu bezvízového styku v roku 1988 boli krajiny viackrát doplnené. Americké úrady tiež odstránili dve krajiny. Prvou krajinou, ktorá sa pripojila, bolo Spojené kráľovstvo v júli 1988. Japonsko sa pripojilo o šesť mesiacov neskôr, v decembri 1988. V roku 1991 sa k programu pripojilo ďalších 13 krajín a v rokoch 1993 až 1999 ďalších osem.

V roku 2008 sa pripojilo ďalších osem krajín. V uplynulom desaťročí sa k nim pripojili Čile, Grécko a Taiwan, ako aj Poľsko, ktoré bolo prijaté ako posledná krajina. Krajiny sú do programu bezvízového styku prijímané na základe bilaterálnych rokovaní. Členstvo v programe bezvízového styku sa často považuje za prejav úzkych väzieb s USA. Jediné krajiny, ktoré boli vyňaté z programu bezvízového styku, sú Argentína v roku 2002 a Uruguaj v roku 2003.