Havaj navrhuje turistický poplatok na financovanie ochrany životného prostredia

Category: Cestovný ruch v USA | 0
Havaj navrhuje turistický poplatok na financovanie ochrany životného prostredia
Havaj navrhuje turistický poplatok na financovanie ochrany životného prostredia

Guvernér Havajských ostrovov Josh Green navrhol zaviesť poplatok 25 dolárov pre všetkých prichádzajúcich turistov s cieľom riešiť problémy životného prostredia a bojovať proti nadmernému turizmu.

Oznámenie bolo zverejnené počas prejavu o stave štátu v roku 2024. Guvernér Green zdôraznil, že získané príjmy, ktorých výška sa odhaduje na viac ako 68 miliónov dolárov ročne, budú smerovať na kľúčové opatrenia na ochranu životného prostredia, ako je údržba pláží, protipožiarne zábrany a iné preventívne opatrenia.

Poplatok za vplyv na klímu je zameraný na ochranu havajských prírodných zdrojov

Guvernér Green uviedol: „Poplatok za vplyv na klímu pre návštevníkov by poskytol potrebné zdroje na ochranu nášho životného prostredia a zvýšenie povedomia o vplyve zmeny klímy.“

Uviedol, že skromný poplatok je primeraným príspevkom turistov na ochranu havajských prírodných zdrojov vrátane pláží, lesov a vodopádov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou kultúry a spôsobu života v štáte.

Guvernér Green vyjadril otvorenosť alternatívnym návrhom, ktoré sú v súlade s rovnakými cieľmi namiesto navrhovaného poplatku.

Medzi týmito alternatívami spomenul možnosť zvýšenia dane z prechodného ubytovania.

Na Havaji sa už v súčasnosti ukladajú jedny z najvyšších daní z cestovného ruchu na svete, napríklad v Honolulu sa vyberá 10,25 % daň z prechodného ubytovania a ďalší 3-percentný príplatok na Oahu.

Riešenie nadmerného turizmu: prebiehajúce úsilie Havaja

Tento krok je súčasťou širšej havajskej stratégie na boj proti nadmernému turizmu.

V predchádzajúcom roku úradníci zvažovali zavedenie programu poplatkov za návštevu, v rámci ktorého by sa navrhli poplatky za licencie na vstup do štátnych parkov, lesov, turistických chodníkov a iných prírodných oblastí. Konkrétna výška poplatkov však zostala predmetom diskusií.

Podľa Hawaii News Now guvernér Green už v kampani presadz oval myšlienku 50-dolárového poplatku pre turistov vstupujúcich do štátu. Toto úsilie je v súlade so záväzkom Havaja vyvážiť cestovný ruch s environmentálnou udržateľnosťou a ochranou kultúry.

Globálny trend: Návštevnícke poplatky na riadenie prílevu turistov

Havajské ostrovy nie sú jediné, ktoré uvažujú o poplatkoch za návštevu s cieľom zvládnuť vplyv cestovného ruchu.

Mesto Benátky v Taliansku sa chystá na jar tohto roku zaviesť vstupenky pre jednodňových návštevníkov a tiež obmedziť počet cestujúcich v turistických skupinách. Podobne aj Island plánuje vyberať poplatky od cestujúcich, aby podporil ciele v oblasti klímy a udržateľnosti.

Zlepšenie imigračných a cestovných skúseností v USA

Keďže diskusie o návštevníckych poplatkoch pokračujú, cestujúci musia poznať existujúce rámce uľahčujúce vstup do Spojených štátov.

Elektronický systém cestovných povolení (ESTA ) je kľúčovou súčasťou zjednodušeného vstupu pre občanov krajín programu bezvízového styku (VWP), medzi ktoré patria aj mnohé európske krajiny.

Porozumenie systému ESTA: zjednodušenie cestovného povolenia

Automatizovaný systém ESTA posudzuje oprávnenosť návštevníkov z krajín programu bezvízového styku (VWP ) cestovať do Spojených štátov.

Prostredníctvom online žiadosti ESTA si cestujúci môžu zabezpečiť povolenie na krátkodobý pobyt, bežne do 90 dní, či už na turistické alebo obchodné účely.

Vďaka zjednodušenému schvaľovaciemu procesu zabezpečuje ESTA rýchle povolenie, často v priebehu niekoľkých minút. Táto efektívnosť zlepšuje celkový imigračný proces v USA a oprávneným cestujúcim poskytuje pohodlie pri plánovaní ich ciest.

Systém ESTA, ktorý je určený najmä pre turistov a obchodných cestujúcich, je výhodný pre tých, ktorí sa chcú v Spojených štátoch zdržať len krátko, a je v súlade s cieľom uľahčiť legálne cestovanie pri zachovaní prísnych bezpečnostných opatrení.

Poplatky za návštevu a ESTA

Keďže destinácie na celom svete skúmajú poplatky za návštevu s cieľom riadiť vplyv cestovného ruchu, zdôrazňuje sa význam účinných systémov vstupu, ako je ESTA.

Zatiaľ čo cieľom návštevníckych poplatkov je ochrana životného prostredia, systém ESTA prispieva k plynulejšiemu imigračnému procesu a v konečnom dôsledku zlepšuje zážitok z cestovania.

Havajský návrh odráža širší celosvetový trend v oblasti riadenia prílevu turistov a riešenia environmentálnych problémov.

Keďže cestujúci sa v týchto zmenách orientujú, pochopenie a využívanie nástrojov, ako je ESTA, sa stáva kľúčovým pre bezproblémový a bezpečný vstup do Spojených štátov.