Hraničná kontrola USA by mohla čoskoro fungovať na britských letiskách, Edinburgh je na čele

Category: Novinky | 0
Hraničná kontrola USA by mohla čoskoro fungovať na britských letiskách, Edinburgh je na čele
Hraničná kontrola USA by mohla čoskoro fungovať na britských letiskách, Edinburgh je na čele

Letisko Edinburgh rokuje s vládami USA a Spojeného kráľovstva o predbežnom colnom odbavení, ktoré by mohlo zmeniť transatlantické cestovanie cestujúcich zo Škótska.

Tento krok nasleduje úspešné modely zavedené na kanadských a írskych letiskách.

Na týchto letiskách sa cestujúci pred nástupom do lietadla podrobia imigračnej a colnej kontrole v USA.

Tento proces im umožňuje vyhnúť sa dlhým radom po prílete do Spojených štátov alebo bezproblémovo prestúpiť na ďalšie lety.

Výhody predbežného vyúčtovania

Gordon Dewar, generálny riaditeľ letiska Edinburgh, zdôraznil výhody predbežného colného odbavenia vrátane vyššej efektívnosti cestovania a lepšej prepojenosti s USA.

Vyzdvihol pohodlie a uviedol: „Keď prídete do Spojených štátov, vyjdete dverami a môžete úplne spoľahlivo pokračovať vo všetkom, čo chcete v Spojených štátoch urobiť.“

Potenciálny vplyv na cestovné trasy

Podľa Dewara by zariadenia na predbežné odbavenie mohli tiež pripraviť pôdu pre zriadenie nových transatlantických trás.

Vysvetlil, že mnohé americké letiská čelia obmedzeniam v oblasti medzinárodnej kapacity, ale majú viac možností pre vnútroštátne lety.

Ponukou predbežného povolenia v Edinburghu by letecké spoločnosti mohli obísť tieto obmedzenia a otvoriť ďalšie trasy do Spojených štátov.

Porovnanie s letiskom Dublin

Dublinské letisko slúži ako významný príklad úspechu predbežného odbavenia.

Hoci má Írsko podobný počet obyvateľov ako Škótsko, má výrazne lepšie spojenie so Spojenými štátmi, najmä vďaka predcolným zariadeniam.

Dewar zdôraznil, že Edinburgh má potenciál zopakovať úspechy Dublinu a posilniť svoje transatlantické väzby.

Výzvy a legislatívne požiadavky

Hoci sú výhody predbežnej kontroly zrejmé, jej zavedenie na britských letiskách si bude vyžadovať nové právne predpisy.

V súčasnosti francúzska pohraničná polícia vykonáva kontroly na rôznych miestach odchodu zo Spojeného kráľovstva, ale prijímajúci americkí úradníci budú potrebovať nový právny rámec.

Dewar upozornil na prebiehajúce diskusie so zainteresovanými stranami a vyjadril optimizmus v súvislosti s projektom, pričom konštatoval, že existuje všeobecná zhoda o jeho prínosoch.

Časová os a vyhliadky do budúcnosti

Dewar odhaduje, že zavedenie predbežných kontrol by mohlo trvať dva až tri roky po podpísaní dohody medzi Spojeným kráľovstvom a USA.

Napriek nevyhnutným legislatívnym a logistickým krokom je cieľom tejto iniciatívy zmeniť transatlantické cestovanie z britských letísk a ponúknuť cestujúcim plynulejšiu cestu do Spojených štátov.

Bezproblémová cesta počas celého obdobia

Potenciálne pridanie predbežného odbavenia na britských letiskách ponúka ďalšie pohodlie pre často cestujúcich do Spojených štátov, najmä pre tých, ktorí využívajú program bezvízového styku (VWP ) a ESTA.

ESTA (elektronický systém cestovných povolení ) je automatizovaný systém, ktorý určuje oprávnenosť návštevníkov cestovať do Spojených štátov v rámci programu bezvízového styku.

Absolvovaním predbežného colného odbavenia pred odletom môžu cestujúci urýchliť svoj vstup do USA, čím sa skráti čas čakania a byrokratické prekážky na imigračnom a colnom úrade.

Predbežné odbavenie v kombinácii so systémom ESTA zlepšuje cestovanie návštevníkov Spojeného kráľovstva, pretože poskytuje kratší čas prepravy, plynulejšie spojenia a väčšiu spoľahlivosť pri cestovaní do USA.

Rozšírenie transatlantických trás a prepojenia medzi mestami v Spojenom kráľovstve a USA by mohlo podporiť cestovanie a hospodársky rast a kultúrnu výmenu.