Izrael získal vstup do bezvízového programu USA

Category: Oprávnenosť na ESTA | 0
ESTA pre izraelských občanov

V rozhodujúcom kroku uprostred zložitej geopolitickej situácie Spojené štáty zaradili Izrael do programu bezvízového styku (VWP). Pôvodný termín začatia bol stanovený na 30. novembra. V dôsledku konfliktov v Izraeli v roku 2023 sa však tento termín posunul na 19. októbra 2023. Spojenectvo medzi Washingtonom a nábožensko-nacionalistickou administratívou premiéra Benjamina Netanjahua je pod drobnohľadom, najmä pokiaľ ide o transformáciu izraelskej justície a prístup k palestínskej politike.

Potenciálne trecie body

Toto rozhodnutie sa nevyhlo kritike a kontroverzii, najmä zo strany palestínskych kruhov a niektorých amerických senátorov. Hlavný kameň úrazu spočíva v tvrdeniach, že Izrael v minulosti na svojich hraniciach uplatňoval diskriminačné praktiky voči arabským Američanom, čím porušil podmienku rovnakého zaobchádzania so všetkými cestujúcimi z USA v rámci programu bezvízového styku. Toto tvrdenie preniklo dokonca aj do právnej oblasti, keď sa subjekty ako Americko-arabský antidiskriminačný výbor snažili – hoci neúspešne – zastaviť vstup Izraela do programu.

Inkluzívnosť pre Američanov palestínskeho pôvodu

Palestínski Američania však majú aj pozitívnu stránku, keďže sa im teraz uľahčí cestovanie do Izraela. Po zavedení bezvízového vstupu môžu teraz Palestínčania s trvalým pobytom na Západnom brehu Jordánu alebo v USA vstúpiť do Izraela a využívať letisko Ben Gurion bez byrokratických prekážok. Pilotné obdobie platí od 20. júla a odhaľuje zámer Izraela zjednodušiť prístup nielen cez vlastné hranice, ale aj cez Izraelom okupovaný Západný breh Jordánu.

Podmienky a dôsledky vstupu do programu bezvízového styku

Pre prijatie Izraela do programu bezvízového styku – privilégia, ktoré umožňuje návštevníkom 90-dňový pobyt bez víz – je nevyhnutné dodržiavať podmienky Washingtonu. Tieto kritériá zahŕňajú rôzne oblasti, ako napríklad boj proti terorizmu, presadzovanie práva, presadzovanie imigrácie a bezpečnosť dokumentov. Okrem toho, podmienka jednotného zaobchádzania so všetkými cestujúcimi z USA si vyžaduje, aby Izrael zabezpečil bezproblémový priechod pre Palestínčanov na kľúčových tranzitných uzloch, ako je letisko Ben Gurion.

Úvahy o globálnych dôsledkoch

Zaradenie Izraela do programu bezvízového styku, čím sa zoznam rozšíril na 41 krajín (najnovšie v roku 2021 pribudlo Chorvátsko), má dôsledky, ktoré presahujú bilaterálne vzťahy medzi USA a Izraelom. Vzhľadom na to, že Netanjahu to označil za „významný a radostný okamih pre všetkých izraelských občanov“ a palestínske ministerstvo zahraničných vecí sa zasadzuje za to, aby USA zaručili Palestínčanom rovnaké zaobchádzanie, dynamika medzi všetkými zúčastnenými subjektmi sa bude vyvíjať v kontexte zvýšenej mobility a prístupu.

Výhľad do budúcnosti

Uprostred zložitých a vrstevnatých príbehov je vývoj vzťahov medzi USA a Izraelom prostredníctvom programu bezvízového styku pripravený prechádzať celým spektrom hospodárskych, bezpečnostných a sociálno-politických dôsledkov. Pozorovatelia a tvorcovia politík budú pravdepodobne s napätím sledovať, ako tento vývoj ovplyvní regionálnu geopolitickú klímu, domácu politiku Izraela a celkovú štruktúru vzťahov medzi USA a Blízkym východom. Rozvíjajúce sa kapitoly tohto vývoja sľubujú bohatú mozaiku medzinárodných vzťahov, diplomatického manévrovania a potenciálnych zmien v paradigmách tvorby politiky zúčastnených krajín.

Záverom možno konštatovať, že hoci vstup Izraela do programu bezvízového styku predznamenáva príležitosti na zlepšenie bilaterálnych vzťahov a uľahčenie cestovania pre občanov, je nevyhnutne prepojený s množstvom politických, sociálno-ekonomických a diplomatických zložitostí, ktoré budú formovať budúci diskurz a politiku Spojených štátov a Izraela na medzinárodnej scéne.