Musím pri vstupe do USA vyplniť colný formulár?

Category: Cestovný ruch ESTA | 0
Colná správa na letisku USA

Každý, kto vstupuje na územie Spojených štátov, musí prejsť cez kontrolné stanovište CBP (Colná a hraničná ochrana ). To okrem iného zahŕňa vyplnenie formulára colného vyhlásenia 6059B. Tento formulár rozdá prichádzajúcim cestujúcim obsluha lietadla, lode alebo autobusu, ktorým vstupujete do krajiny. V opačnom prípade si ho môžete vyzdvihnúť po príchode a vyplniť.

Po vyplnení formulára a jeho odovzdaní pracovníkovi CBP skontroluje údaje a opečiatkuje ho. Môžete byť tiež požiadaní, aby ste ukázali svoju batožinu, aby ju bolo možné porovnať s údajmi uvedenými vo formulári. Až potom budete môcť tieto predmety doviezť do Spojených štátov.

Prečo musím vyplniť americký colný formulár?

Je to spôsob, ako informovať vládu Spojených štátov o tom, čo do krajiny privážate. Aby ste predišli zbytočným problémom, je veľmi dôležité, aby ste poskytli správne informácie. Nemali by ste zanedbávať nič, čo prinášate do Spojených štátov, aj keď je to jablko, ktoré ste si kúpili od letušky.

Aj keď sa vám môže zdať, že vás v zhone obťažuje, colný formulár slúži aj na iný dôležitý účel: vyberanie cla od osôb, ktoré privezú výrobky v hodnote vyššej, ako je ich osobný limit (zvyčajne 800 USD). Upozorní tiež úradníkov, ak sa niekto pokúša vniesť zakázané predmety, napríklad výrobky zo zahraničného dreva a zahraničné potraviny, ktoré by mohli byť infikované škodlivými baktériami, alebo nebezpečné predmety, ako sú nože alebo strelné zbrane.

Kto je oslobodený od povinnosti vyplniť colný formulár?

Tento formulár nemusia vypĺňať len občania Spojených štátov, osoby, ktoré využívajú automatizovaný proces pasovej kontroly (APC), držitelia zelených kariet a osoby, ktoré majú povolenie ESTA alebo vízum D.

Čo treba uviesť v colnom formulári?

Všetky potraviny musia byť deklarované, aj keď ste ich kúpili v lietadle alebo na letisku. Týka sa to zeleniny, ovocia, semien, rastlín a dokonca aj hmyzu, ktorý plánujete jesť.

Podľa pravidiel sa to vzťahuje doslova na každú potravinu, aj keď ste si v lietadle, na lodi alebo v autobuse kúpili jablko. Dôvodom je, že ak do Spojených štátov priveziete škodcu, môže spôsobiť veľké škody a dokonca aj straty na životoch.

Môžete si nechať balené potraviny alebo občerstvenie, ale zelenina a ovocie vám budú s najväčšou pravdepodobnosťou zhabané. Podľa správy CNN istá žena dostala pred niekoľkými rokmi pokutu 500 dolárov za to, že nedeklarovala jablko, ktoré priniesla do USA. Situácia sa však môže zhoršiť: maximálna pokuta za nedeklarovanie potravín je 10 000 USD.

Upozorňujeme tiež, že všetky predmety zakúpené v zahraničí by ste mali nahlásiť, či už zostanú v USA, alebo si ich vezmete späť do svojej domovskej krajiny.

Hoci sa na všetkých cestujúcich vzťahuje už spomínané oslobodenie od cla, musíte deklarovať všetko, čo ste v zahraničí kúpili, vrátane umeleckých diel, písacích potrieb, oblečenia a darčekov.

V colnom formulári musíte uviesť zoznam všetkého, čo ste kúpili v zahraničí, a uviesť ich peňažnú hodnotu. Preto je dobré mať so sebou účtenky, najmä za drahšie výrobky. Ak tak neurobíte, budete musieť uviesť odhadovanú hodnotu a dúfať, že s ňou bude úradník súhlasiť.

Položky zakúpené v bezcolnej predajni musia byť tiež deklarované.

To, že ste pred odletom v USA v bezcolnom obchode na letisku rýchlo kúpili pekný darček pre rodinu, neznamená, že ho nemusíte deklarovať v colnom formulári alebo že zaň nemusíte zaplatiť clo, aj keď je v krajine, kde ste ho kúpili, oslobodený od daní a ciel. Podľa webovej stránky CBP budete musieť zaplatiť poplatok, ak celková hodnota všetkého, čo ste si zakúpili v bezcolnom obchode, je vyššia ako vaše osobné oslobodenie.

Je možné, že budete musieť prediskutovať predmety, ktoré dovážate do USA, s colníkom.

Vždy, keď do Spojených štátov dovážate zo zahraničia predmety, ako sú napríklad potraviny, budete musieť pred povolením vstupu do krajiny absolvovať jednu alebo viacero ďalších procedúr. Colníci vám napríklad môžu položiť niekoľko doplňujúcich otázok.

Ak chcete do krajiny doviezť obchodný tovar v hodnote vyššej, ako je oslobodenie, na ktoré máte nárok, pravdepodobne budete požiadaní, aby ste išli k pokladníkovi vyplniť vyhlásenie a zaplatiť potrebné clo. Zakázané predmety vrátane zeleniny, ovocia a semien však budú s najväčšou pravdepodobnosťou zhabané.

Hoci tieto dodatočné procedúry môžu zabrať dosť času, zvyčajne to neznamená, že vás na letisku zdržia niekoľko hodín – pokiaľ neprinášate komerčné výrobky alebo drahé predmety.

Colník spravidla nie je malicherný. Ak je váš individuálny limit napríklad 500 dolárov a vy deklarujete tovar v hodnote 520 dolárov, je pravdepodobné, že vám bez ďalších okolkov povolí pokračovať. Napriek tomu by ste mali byť vždy pripravení urobiť to, čo je potrebné, a zaplatiť príslušné poplatky.

Za klamstvo hrozia vysoké sankcie

Hoci budete musieť zaplatiť (relatívne malý) poplatok za deklarované položky, ak ich celková hodnota presiahne oslobodenie, na ktoré máte nárok, celá vec sa môže značne predražiť, ak vás prichytia, že ste nedeklarovali všetko, čo ste mali. Okrem toho, že vám môžu byť predmety zhabané, môžete zaplatiť aj vysokú pokutu.

Ak ste členom programu pre dôveryhodných cestujúcich, ako je Global Entry, jediná lož môže ohroziť vaše členstvo. V rámci týchto programov sa vyžaduje, aby cestujúci pri podávaní colných vyhlásení postupoval stopercentne pravdivo a presne. Aj najmenšie porušenie môže viesť k zrušeniu vášho členstva.

Ak vám bola zabavená vec, ktorú ste zabudli uviesť v colnom formulári, máte zákonné právo pokúsiť sa ju získať späť prostredníctvom súdu. Najlepšou možnosťou je byť úprimný pri vypĺňaní colného vyhlásenia. Colníci už doslova „všetko videli“, takže sa nedajú ľahko oklamať.

Ak sa vás colný úradník opýta, či ste drahý šperk kúpili v zahraničí, a vy nepravdivo odpoviete „nie“, môže sa stať, že nielenže prídete o šperk, ale nepravdivým vyhlásením sa dopustíte aj trestného činu. Colníci síce môžu mať pochopenie, ak je niekto zmätený, pokiaľ ide o jeho povinnosti v súvislosti s colnými deklaráciami, ale oveľa menej pochopenia budú mať pre otvorenú lož.

Tipy na správne vyplnenie colného formulára USA

Vyplnenie formulára nie je veľmi zložité, ak sa najprv uistíte, že ste pochopili, ako správne vyplniť každú časť. Skôr ako niečo napíšete, dôkladne sa oboznámte s každou požiadavkou a dvakrát ju skontrolujte.

Nezabudnite, že tento formulár má prednú aj zadnú stranu a že obe musia byť vyplnené. Ak máte o niečom pochybnosti, na internete ľahko nájdete vzor formulára a spôsob jeho vyplnenia.

Úradník CBP s vami vykoná pohovor a potom skontroluje všetko, čo ste uviedli vo formulári. Potom sa na ňu umiestni pečiatka s dátumom príchodu. Ak do formulára niečo načmárajú, neznepokojujte sa – je to bežná prax.