Potrebujem na tranzit cez USA povolenie ESTA?

Category: Požiadavky ESTA | 0
ESTA alebo vízový tranzit USA

Ak pochádzate z jednej z krajín bezvízového styku(VWP) a chcete vycestovať do USA, je potrebné mať schválenú kartu ESTA. Rovnaké pravidlo platí aj pri prestupe alebo tranzite v rámci USA.

V oficiálnej žiadosti ESTA musíte zadať informácie, ktoré požaduje Úrad pre colnú správu a ochranu hraníc USA(CBP). Celý proces je možné dokončiť online a rozhodnutie môžete získať v priebehu niekoľkých minút – pokiaľ si úrady nevyžiadajú ďalšie informácie alebo dokumenty.

Podľa americkej colnej a pohraničnej ochrany sa návštevníci, ktorí chcú na ceste do inej krajiny prejsť cez letisko v danej krajine, považujú za (krátkodobých) prisťahovalcov do USA.

ESTA zohráva dôležitú úlohu aj pri zabránení podozrivým osobám, aby využívali USA ako medzipristátie pri cestovaní do inej krajiny. USA sa v minulosti stali terčom nejedného teroristického útoku, ktorý si vyžiadal obete na životoch. Vláda USA na to reagovala posilnením bezpečnostných opatrení a súčasťou reakcie je aj vyžadovanie povolenia ESTA od ľudí, ktorí sú na ceste do inej destinácie.

Nezabudnite preto požiadať o povolenie ESTA v dostatočnom predstihu pred začiatkom cesty.

A čo moje dieťa a deti v predškolskom veku? Vyžadujú aj povolenie ESTA?

Bežné pravidlá týkajúce sa osôb, ktoré by mali požiadať o povolenie ESTA, sa vzťahujú aj na všetkých tranzitných cestujúcich bez ohľadu na ich vek. To znamená, že budete musieť požiadať o povolenie pre každého člena vašej cestovnej skupiny, ktorý chce cestovať cez USA. Dokonca aj dojčatá a deti predškolského veku musia mať povolenie ESTA.

Keďže po podaní žiadosti o povolenie ESTA môže trvať niekoľko dní, kým dostanete potvrdenie o výsledkoch kontroly, najlepšou možnosťou je podať žiadosť čo najskôr, najlepšie vo chvíli, keď sa rozhodnete využiť USA na tranzit alebo prestup na ceste do inej krajiny.

Ak sa vám nepodarí požiadať o povolenie ESTA pre každého člena vašej skupiny pred stanoveným termínom, môže sa stať, že vám nebude umožnené nastúpiť na let alebo vstúpiť do Spojených štátov. Preto vám odporúčame, aby ste si v dostatočnom predstihu pred plánovaným odletom skontrolovali všetky destinácie, čísla letov a letiská, cez ktoré plánujete prechádzať.

Aký je rozdiel medzi prestupom, tranzitom a medzipristátím/prenocovaním?

Návštevníci, ktorí chcú využiť USA ako destináciu na prestup, tak zvyčajne robia v týchto prípadoch: prestup, tranzit a medzipristátie alebo medzipristátie. Rozdiely medzi týmito pojmami sú vysvetlené nižšie.

Prenos

Tento pojem sa vzťahuje na zmenu letu. Rozdiel medzi prestupom a tranzitom spočíva najmä v tom, či na cestu do cieľovej destinácie použijete to isté alebo iné lietadlo. Ak budete pokračovať v ceste iným lietadlom, úrady používajú termín prestup.

Počas prestupu sa môžete napríklad presunúť do inej časti letiska alebo dokonca do iného terminálu. V niektorých prípadoch môžete pred nástupom do nového lietadla dokonca potrebovať novú palubnú vstupenku.

Tranzit

Pojem tranzit znamená zastávku počas cesty na iné miesto. Používa sa najmä na opis situácie, keď lietadlo musí pristáť na letisku v USA na ceste do iného miesta, aby doplnilo zásoby potravín a paliva. To isté lietadlo potom pokračuje v ceste do ďalšieho cieľa.

Vo väčšine prípadov zostáva lietadlo na letisku hodinu alebo dve, zatiaľ čo cestujúci buď zostávajú v lietadle, alebo sú požiadaní, aby sa presunuli do tranzitného priestoru letiska.

Počas prepravy sa zvyčajne čistí interiér lietadla. Ak vás požiadajú, aby ste prešli do tranzitnej časti, mali by ste sa ubezpečiť, že ste odstránili všetky svoje veci, ktoré máte uložené vo vreckách na sedadle alebo okolo nôh, a umiestnili ich do priehradky nad hlavou. Nezabudnite si so sebou vziať aj dôležité dokumenty, ako je cestovný pas, a drahé veci, napríklad fotoaparát.

Počas tranzitu dostanete od personálu letiska zvyčajne tranzitnú kartu. Dbajte na to, aby ste ho nestratili.

Zastávka alebo medzipristátie

Tieto pojmy sa vzťahujú na prípady, keď vaše lietadlo zostáva na určitom letisku 24 hodín alebo dlhšie, kým je na ceste do inej destinácie. Oba výrazy sa používajú v britskej a americkej angličtine.

Hoci sa pojem medzipristátie môže niekedy používať pri pobyte kratšom ako 24 hodín, zvyčajne sa vzťahuje na pobyt dlhší ako 24 hodín.

Aké sú rôzne typy tranzitných víz USA?

Ak nepochádzate z niektorej z krajín, ktoré patria do programu bezvízového styku (VWP), nemôžete samozrejme požiadať o povolenie ESTA. Nižšie uvádzame rôzne typy tranzitných víz, o ktoré môžete požiadať, ak plánujete tranzit cez USA na ceste do iného štátu. Najbežnejšou možnosťou je C1.

Všeobecné tranzitné vízum (C1)

Toto je odporúčané tranzitné vízum, ak nie ste americkým občanom a cestou do cieľovej destinácie budete prechádzať cez túto krajinu.

Víza C2

Ide o tranzitné vízum určené neamerickým občanom, ktorí sú na ceste do sídla OSN v New Yorku. Toto je správne vízum aj pre úradníkov OSN, ktorí prechádzajú cez USA na ceste do inej destinácie. O toto vízum môžete požiadať až po doručení žiadosti alebo petície na najbližšie veľvyslanectvo Spojených štátov zo strany OSN alebo podobnej zahraničnej misie.

Víza C3

Toto vízum je vhodné pre úradníkov zahraničných vlád, ktorí majú v Spojených štátoch medzipristátie počas cesty do cieľovej destinácie. Účelom ich cesty musia byť pracovné alebo vládne aktivity.

Kroky, ktoré treba dodržať pri podávaní žiadosti o tranzitné vízum do USA

  • Odoslanie formulára DS-160 online na začatie procesu predbežnej kontroly – slúži na potvrdenie, že spĺňate podmienky na udelenie víza. Tento proces je plne online a vyžaduje sa od všetkých, ktorí žiadajú o neimigračné víza na generálnom konzuláte/veľvyslanectve USA, vrátane detí predškolského veku a dojčiat. V druhom prípade musí žiadosť podať rodič alebo zástupca rodiny, ak plánujú žiť v Spojených štátoch ako rodina.
  • Zaplaťte príslušný poplatok za žiadosť o tranzitné vízum do USA – v súčasnosti je to 185 USD. Zapíšte si referenciu platby na obrazovke a skontrolujte, či ste dostali potvrdenie e-mailom, pretože ju budete potrebovať znova. Poplatok za vízum C2 alebo C3 sa môže líšiť a môžu s ním byť spojené aj ďalšie náklady.
  • Dohodnite si pohovor na generálnom konzuláte/veľvyslanectve USA – Po zaplatení požadovanej platby pokračujte v plánovaní tohto pohovoru, ale kontaktujte ich vopred, pretože v meste alebo krajine, v ktorej sa práve nachádzate, nemusia byť priestory na pohovor.
  • Pripravte si potrebné dokumenty pred pohovorom – Pri rezervácii stretnutia na veľvyslanectve budete požiadaní, aby ste si pripravili a priniesli na plánované stretnutie niekoľko dokumentov. Po spracovaní žiadosti si tiež vyberiete spôsob, akým chcete pas dostať.
  • Účasť na pohovore – v stanovený deň a čas sa musíte zúčastniť na pohovore s konzulárnym úradníkom USA v priestoroch generálneho konzulátu/veľvyslanectva USA. Bude vám položených niekoľko otázok týkajúcich sa charakteru vašej krátkej návštevy Spojených štátov, aj keď ide o tranzit. Pohovor by nemal trvať dlhšie ako 60 minút, avšak v prípade dlhých bezpečnostných liniek na vstup na veľvyslanectvo USA môže byť potrebný dlhší čas.

Po vykonaní vyššie uvedených krokov zvyčajne dostanete schválené víza v pase do 3 až 5 pracovných dní prostredníctvom spôsobu, ktorý ste si vybrali vo formulári žiadosti.

Zdroje

https://uk.usembassy.gov/visas/visa-waiver-program/transit/