Aké sú rôzne statusy ESTA?

Category: Stav ESTA | 0
Iný štatút ESTA

Elektronický systém cestovných povolení (ESTA) je automatizovaný systém bezpečnostnej kontroly cestujúcich, ktorí chcú navštíviť USA v rámci bezvízového programu (VWP). Schválené povolenie ESTA neznamená, že vám bude povolený vstup do krajiny. O prípustnosti pobytu rozhodujú príslušníci Colnej a pohraničnej ochrany USA (CBP) po príchode do krajiny. Biografické informácie zhromaždené v ESTA však poskytujú odpovede na otázky týkajúce sa oprávnenosti na vstup do programu bezvízového styku a informujú príslušníkov o potenciálnych bezpečnostných alebo imigračných rizikách.

Kedy a ako mám požiadať o povolenie ESTA?

Pred cestou budete potrebovať povolenie ESTA. V ideálnom prípade by ste mali začať tento proces ešte pred dokončením letenky a ubytovania, aby ste sa vyhli možnosti, že vás odmietnu.

Žiadosti sa podávajú online na webovej stránke ESTA a musia byť v angličtine, hoci pokyny sú k dispozícii v rôznych jazykoch.

Niektoré webové stránky sa tvária ako oficiálne a ponúkajú, že za poplatok zjednodušia a urýchlia tento proces vo vašom mene. Postup je rovnaký bez ohľadu na to, kto podáva žiadosť, a informácie, ktoré poskytujete, sú rovnaké, ale zdieľate ich s neznámou treťou stranou.

Podrobnosti o tom, aké informácie sa zhromažďujú, nájdete na webovej stránke Ministerstva vnútornej bezpečnosti USA, ale v podstate chcú vedieť o:

  • prenosné choroby,
  • zatknutia a odsúdenia za určité trestné činy a
  • predchádzajúce zrušenie víz alebo deportácia.

Ako dlho trvá proces podania žiadosti o povolenie ESTA?

Zvyčajne dostanete odpoveď do 72 hodín, ale ak sa vám ani po jednom dni nič neozve, môžete si na webovej stránke ESTA pozrieť aktuálny stav vašej žiadosti. Budete potrebovať číslo pasu, dátum narodenia a číslo žiadosti. Stačí postupovať podľa pokynov na obrazovke, aby ste získali svoju žiadosť a skontrolovali jej stav. Existujú tri možné scenáre:

  • Schválené povolenie
  • Čaká sa na autorizáciu
  • Nepovolená cesta

Schválené povolenie

Ak ho získate, môžete ísť, ale nezabudnite, že to neznamená, že budete mať zaručený vstup do krajiny. ESTA je len počiatočná bezpečnostná kontrola, ktorú vláda USA vykonáva pred tým, ako cestujúcim umožní nastúpiť na palubu leteckého alebo námorného dopravcu do Spojených štátov. Po schválení povolenia ESTA môžete zostať v krajine 90 dní na jednu návštevu, ale pri príchode musíte uviesť, kedy plánujete odísť. Schválené povolenie ESTA je platné dva roky alebo do skončenia platnosti pasu.

Čaká sa na autorizáciu

Ak o vašej žiadosti nebolo rozhodnuté, dostanete oznámenie, že je v štádiu riešenia. Nepodliehajte panike, rozhodnutie by ste mali dostať do 72 hodín. Stav vášho povolenia ESTA môžete pravidelne kontrolovať online alebo môžete počkať na oznámenie o jeho schválení alebo zamietnutí.

Nepovolená cesta

Status „Travel Not Authorized“ znamená, že vám nie je povolený vstup v rámci programu bezvízového styku a musíte požiadať o vízum na veľvyslanectve alebo konzuláte USA. Viac informácií nájdete na stránke Úradu pre konzulárne záležitosti Ministerstva zahraničných vecí USA. O povolenie ESTA môžete požiadať znova, ak sa zmenili vaše okolnosti alebo ak ste urobili chybu vo formulári žiadosti.

Ako dlho trvá povolenie ESTA?

Vaše povolenie ESTA nie je možné obnoviť. O nové povolenie ESTA budete musieť požiadať, ak platí niektorá z nasledujúcich podmienok:

  • po dvoch rokoch od dátumu predchádzajúceho schválenia ESTA, alebo
  • pri obnovení pasu alebo
  • ak sa zmení jedna alebo viacero okolností, napríklad zmena mena, pohlavia alebo krajiny občianstva, alebo
  • sa zmenia okolnosti, na základe ktorých ste odpovedali na ktorúkoľvek z otázok týkajúcich sa oprávnenosti, na ktoré ste odpovedali „áno“ alebo „nie“.

Musím si vytlačiť povolenie ESTA?

Odpovede na žiadosť ESTA si nemusíte brať so sebou, ale budete potrebovať číslo žiadosti. Odporúča sa vytlačiť si stranu s potvrdením schváleného povolenia ESTA, pretože niektoré letecké spoločnosti chcú vidieť jeho kópiu. Upozorňujeme, že pri vstupe do krajiny môžete byť pri pasovej kontrole v USA požiadaní o vyplnenie digitálneho colného formulára. Ani to vám nezaručuje vstup, ale je veľmi zriedkavé, aby bol niekto odmietnutý na mieste vstupu, pokiaľ neodpovedal čestne na jednu z kritických otázok, napríklad ak klamal o odsúdení za trestný čin alebo o predchádzajúcej imigračnej histórii USA.